Јагуриновски во одлична форма, Тор Акурејри ремизираше со лидерот

Тимот на Тор Акурејри, каде што настапува Томи Јагуриновски, а тренер е Стевче Алушовски, ремизираше со лидерот ИР во втората лига на Исланд.

Mечот од 17 коло заврши реми, 36-36, а македонскиот репрезентативен десен бек беше втор стрелец.

Јагуриновски даде седум гола и ја продолжува одличната форма откако замина од Вардар на Исланд.

Десниот бек се најде на списокот на Кире Лазаров и ќе биде во конкуренција за настап на бараж двомечот со Романија.

Тор Акурејри сега има 21 бод на четвртото место, шест помалку од лидерот ИР, но има и три меча помалку, па останува шансата за место во елитната конкуренција.