Ѓорѓески со одлична партија, Будакалаш го демолира Ѓенѓеш

Тимот на Будакалаш, каде што настапува македонскиот голман Даниел Ѓорѓески, забележа убедлива победа во унгарскиот шампионат.

Будакалаш славеше против незгодниот Ѓенѓеш со десет гола разлика, 37-27, а дел од заслугите одат на адреса на Ѓорѓески.

Тој играше во второто полувреме, на теренот мина помалку од 24 минути и успеа да собере осум одбрани од 19 шута на ривалите, што е повеќе од 40% одбранети удари.

Будакалаш сега има 12 бода, што е само три помалку од третопласираниот Балатонфуреди, кој има 15, па останува со шанси да се избори за место во Европа.