Чаир ги дозна можните ривали во ЕХФ Купот, може да игра против Реал

Ракометарките на Чаир ги дознаа можните ривали во второто коло од Купот на ЕХФ, третото по ранг клупско европско натпреварување.

Ова е прва сезона на натпреварувањето што е замена за Челинџ Купот, а Чаир ќе стартува од второто коло.

Во оваа рунда ќе има 18 екипи, а ЕХФ ги подели во две географски зони. Чаирчанки се дел од вториот шешир во втората зона заедно со италијанските Местрино и Касано Мањано, турскиот Измир и косовскиот тим Истогу.

Нивни можни ривали се италијанскиот Бриксен, српската Наиса Ниш, турската Муратпаша, косовската Вуштрија и украинскиот тим Реал.

Ждрепката за второто коло ќе се одржи на 1 септември, додека победниците од овие 18 двобои, ќе им се придружат на уште 23 тима меѓу кои и Куманово во третото коло од ЕХФ Купот.