Трилер во Скопје, КЛ7 со златo вредна победа над Тиквеш

Ракометарите на КЛ7 остварија златна победа во битката за опстанок во Суперлигата откако славеа во драматичен натпревар над Тиквеш со 29-28.

Кавдарчани одлично го отворија натпреварот и водеа со четири голови разлика, 3-7. Лесно го наоѓаа патот до голот на КЛ7, па на средината на првиот дел имаа и 7-11. Но оттогаш домашните возвратија со серија од 5 голови и стигнаа до реми, 12-12.

Беше 13-13, но во финишот на полувремето, кавадарчани преку Ѓорѓиески и Смиљаниќ реализираа за водство 13-15.

По 15-16, во вториот дел избраниците на Игор Котевски направија нова серија од три гола и за првпат го преземаа водството. Кавадарчани не беа цврсти во одбрана, дозволуваа лесни погодоци на КЛ7, па најчесто беа во негатива од еден или два гола.

На десет минути до крајот се влезе со реми, 22-22, а возбудувањата не изостанаа до крајот. КЛ7 водеше со еден или два разлика, но Тиквеш секогаш успеваше да намали на минус еден или да изедначи.

Во последната минута беше 28-27 за КЛ7, а Котевски викна тајм-аут. Од безизлезна ситуација, погоди Димовски за плус два, 29-27. Но Јанчев веднаш намали на 29-28, а домашните се сплеткаа во последниот напад. Кавадарчани не успеајава да организираат напад и победата остана за КЛ7.

29 - 28
Конечен резултат

Место

СЦ „Борис Трајковски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ГОЛДЕН АРТ1329Победа
ТИКВЕШ 20141528Пораз

ГОЛДЕН АРТ

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Александар Стојковдесно крило13
6Филип Крстескипивот11
10Симон Гуческилево крило00
11Игор Ѓоргиевцентрален бек03
14Кристијан Симоноскипивот02
15Бојан Љубевскилев бек00
17Божидар Илиескицентрален бек00
19Мартин Димовскидесен бек07
20Иван Галевски-00
22Евгениј Темелкоскидесно крило02
23Емилијан Ѓорговскилев бек05
24Олег Јордановлев бек00
26Марко Стојковиќпивот10
31Глигор Гајиќцентрален бек26
33Виктор Василевскиголман00
99Андреј Петковскиголман00
 Вкупно 529

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Марјан Велковголман00
3Пеце Ѓорѓиоскипивот13
6Стефан Колоскилев бек00
9Орданчо Лазовлево крило01
12Александар Стојаноскиголман00
18Вања Смиљаниќдесен бек18
19Дејан Гошевскидесен бек01
23Костадин Петровпивот00
24Дарко Кондевлево крило15
26Ристо Окардовпивот10
33Димитар Коцевлево крило00
34Страхиња Симиќцентрален бек05
77Јане Јанчевцентрален бек04
92Лазар Стојанов-01
 Вкупно 428

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО
ПозЕкипаНПРЛБ
1МРК КУМАНОВО550016
2ГОЛДЕН АРТ530212
3ПРИЛЕП530211
4СКОПЈЕ 202052129
5ЈУНИОР К.В.52127
6ВАРДАР НЕГОТИНО52127
7СТРУГА51046
8РАДОВИШ50142