Сара Ристовска втор стрелец во победата на ЦСКА Москва

Екипата на ЦСКА Москва имаше лесна задача во Женската лига на Русија. На домашен терен составот во кој игра Сара Ристовска оствари убедлива победа од 34:23 над Ставропол.

Дополнително олеснување за тимот на ЦСКА Москва беше што за противникот ова беше трет натпревар во пет дена. ЦСКА силно влезе во натпреварот и многу рано имаше убедлива предност, во 13. минута беше 9:1.

До крајот на дуелот ЦСКА Москва рутински стигна до победата, а половина од головите ги постигна од контра напади. Сара Ристовска имаше одлично изание и постигна четири погодоци од пет обиди.

Со оваа победа ЦСКА се израмни со Лада на втората позиција на табелата во првенството на Русија со по 24 бода. Водечка на табелата е екипата на Ростов со максимални 32 бода од 16 натпревари.