Рутинска победа на Радовиш во Струга

Ракометарите на Струга во 12. коло од Супер лигата забележаа нов пораз пред своите гледачи. Овој пат со бодови од Струга си заминува составот на Радовиш кој триумфираше со 29:24.

Само почетните минути од дуелот им припаднаа на домаќините кои беа во водство само до 3:1. Следуваше серија од 6:0 на Радовиш со што го преземаа водството и во продолжението на првиот дел имаа целосна контрола на резултатот. На полувреме Радовиш имаше водство од 14:9.

Продолжението не донесе ништо ново, Радовиш рутински ја одржуваше позитивата, а имаа и највисоки девет позитива. До крајот Стурга беше немоќна да се врати во натпреварот и мораше да се помири со нов пораз. Со овој пораз остануваат на дното на табелата со само една победа.

Најефикасен во составот на Струга беше Слободан Новаковиќ со осум гола, а Петар Маркоски постигна шест. Во победничката екипа стандардно најдобар стрелец беше Ивица Илиев со 12 гола.

СТРУГА – РАДОВИШ 23:29 (9:14)

Сала: „Тими“ во Струга. Гледачи: 100. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски од Битола. Делегат: Васко Дјакоски од Кичево.

СТРУГА: Стојаноски, Маркоски 6, Крстаноски, Јаковчески, Савески 1, Јанкуловски 1, Стојаноски, Мечкароски, Ферукоски, Стрезоски 1, Костоски 2, Русески 1, Трајковски 1, Симоноски, Новаковиќ 8, Кузманоски 2.

Седмерци: 2/3. Исклучувања: /.

РАДОВИШ: Паунов, Стојановски 4, Димов, Јованов, Ѓоргиевски 3, Долдуров 2, Ѓоргиев 1, Постолов , Ѓоргиев 1, Органџиев 2, Николов 1, Тушев, Илиев 12, Везенковски 3.

Седмерци: 2/2. Исклучувања: 4 мин.