Радовишани продолжија со победничкиот ритам, трката за Супер лигата е уште активна

Екипата на Радовиш останува високопласирана во плеј-аутот од Супер машката лига, а новата победа овој пат против тимот на Јуниор Кисела вода од 30:23 покажа дека тимот ќе треба да остане во истиот ритам доколку се сака опстанок.

Радовишани беа во предност уште од почеток на натпреварот. Поведоа со 3:0 и овие три гола ги чуваа постојано, а во завршницата на првото полувреме беше обезбедена предност и до седум гола. На одмор се замина со 19:12.

Овие седум гола беа сосема доволни за да може да се остане во голема предност и да се дојде триумф. Играта одеше во вистински правец и немаше поголем проблем за да се обезбеди победата.

Тимот на Јуниор Кисела вода не успеа да парира и рано остана без шанси за бодови, па мораше да се помири со фактот дека на овој двобој ќе загуби. Домашните тоа го искористија на најдобар можен начин и на крајот обезбедија нов триумф така што останаа во групата на екипи кои конкурираат за опстанок во Супер машката лига.

30 - 23
Конечен резултат

Место

Спортска сала „25 МАЈ“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАДОВИШ1930Победа
ЈУНИОР К.В.1223Пораз

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман10
3Зоран Стојановскилево крило05
6Ристе Чаповцентрален бек00
7Александар Долдуровлево крило10
9Спасе Ѓоргиевдесно крило00
10Здравко Постоловцентрален бек12
12Али Кобеисипивот00
16Александар Ристовголман00
18Ангелче Органџиевлев бек05
19Александар Марковлев бек14
23Кристијан Ристовлево крило00
66Ивица Илиевцентрален бек06
71Филип Трајановдесно крило03
77Милош Лојаничиќдесен бек05
81Мартин Ситновски-00
88Петар Ачимовиќлев бек00
 Вкупно 430

ЈУНИОР К.В.

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Матеј Петковскиголман00
2Марио Гичевцентрален бек02
3Андреј Крстевски-00
4Марко Трајковскипивот15
6Стефан Крстескидесно крило00
7Бојан Маневцентрален бек10
8Кирил Пешкирскилево крило02
9Дамјан Трајковскицентрален бек00
16Адриан Костадиноскиголман00
18Игор МршуљаСреден бек16
23Стефан Стојановскилев бек10
24Кристијан Николовски-00
30Стефан Јордановски-00
88Томче Трајчевскипивот02
97Жарко Барјактаревиќдесен бек06
 Вкупно 423

Officials

Судии:Делегат:
МИТРЕВСКИ ДИМИТАР
ТОДОРОВСКИ БЛАГОЈЧЕ
ОГНЕНОВ ИГОР

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-АУТ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ