Првокласна СЕНЗАЦИЈА: Пик Сегед прими гол од аут и загуби од Ѓенѓеш! (ВИДЕО)

ПИК Сегед по елиминацијата од Лигата на шампионите, имаше уште едно приземјување, но овојпат во унгарското првенство.

Тимот на Хуан Карлос Пастор загуби на гостувањето кај Ѓенѓеш со 30-28 и тоа со погодок примен директно од аут, бидејќи домашните беа во пасивен напад и им остануваше едно додавање.

Веројатно голманот Роланд Миклер ќе го сонуда ударот на Милан Варшандан, по кој Ѓенѓеш се одлепи на 29-27 на минута и десет секунди до крајот. Точка на мечот стави Пап со голот за 30-28 и голема радост на домашните.

Голманот Томиќ блескаше меѓу стативите со 19 одбрани, а по пет гола дадоа Виловски и Уборњак, додека кај ПИК Сегед, Фримел беше најдобар со седум погодоци.

На табелата, ПИК Сегед остана прв со 41 бод од 22 меча, а Веспрем е втор со 40 бода и натпревар помалку. Овие два клуба се недостижни на првите две места и ќе разигрувааат за титулата, а првиот на табела ќе го игра реванш дуелот од плеј-офот на домашен терен.

Погледнете го голот на Варшандан директно од аут…