Поповски и Цирих триумфираа против Берн

Македонскиот интернационалец Мартин Поповски кој настапува во тимот на Цирих во првенството на Швајцарија имаше добар меч и со својот тим забележаа победа на домашен терен против Берн со 28:24.

Поповски имаше добар насатап на неговата десна крилна позиција и беше стрелец на четири погодоци од пет удари. Исто така тој заработи и едно исклучување од две минути.

Првите петнаесетина минути се играше сосема израмнето до реузлтат 6:6. Потоа Цирих го имаше водството но тоа беше минимално и Берн не дозволи противникот да се долепи. На полувреме домашниот тим водеше 13:11.

Во второто полувреме Цирих одигра рутински и обезбеди сигурна победам со која ја прекина сериијата порази и крзиниор перѕод. Со овој триумф тимот на Поповски се наоѓа на 5. место на табелата,