Пионерки: Пелистер е главен во Битола

Изминатиот викенд се одиграа осум натпревари од второто коло од двете групи во женска пионерска конкуренција.

Најинтересно беше во Битола, во локалниот дуел, каде што се сретнаа екипите на Феникс и Пелистер, а поуспешни беа „гостинките„ со 17-21.

Тимот на Металург, кој е меѓу фаворитите за место на завршниот турнир, славеше на гости кај Алушовски, додека на сите други мечеви, фаворитите славеа убедливи победи.

Резултати, 2 коло:

Група 1
ДЕЛЧЕВО ВАРДАР – КУМАНОВО 25:13 (10:8)
ВАРДАР – КЛ 7 ЛАЗАРОВ 37:7 (16 2)
ДРАЧЕВО – ВЕЛКОВА 5 8:23 (1:13)
АЕРОДРОМ – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ 23:13 (11:4)
АЛУШОВСКИ – МЕТАЛУРГ 12:15 (1:8)

Група 2
ЛИХНИД – СТРУЖАНКА 10:25 (3:10)
КАЛЕ МК ВАРДАР – САНИ 12:17 (7:10)
ФЕНИКС АМ – ПЕЛИСТЕР 2012 17:21 (7:9)