Ниту Д од дерби – Ристовска и ЦСКА Москва ја декласираа Лада Тољати

Екипата на ЦСКА Москва, во која настапува репрезентативката на Македонија, Сара Ристовска, во рамките од рускиот шампионат дојде до лесна победа против Лада Тољати со резултат 41:23.

Иако се очекуваше голем отпор од страна на гостинската екипа од Тољати, сепак, Ристовска и нејзините колешки многу лесно стигнуваа до погодоци на овој натпревар и уште на полувреме ја потврдија победата откако на пауза заминааа со девет гола разлика, 19:10.

Ристовска во мрежата на противникот успеа да постигне два погодоци. Најефикасна во редовите на ЦСКА Москва беше Карина Сабирова со шест погодоци. Во поразената екипа меѓу најефикасните стрелци беше екс-ракометарката на Вардар, Олга Черноиваненко Фомина со четири погодоци.

Следен предизвик за ЦСКА Москва е натпреварот во рамките од Лигата на шампионите против екипата на Мец. Натпреварот против екипата на Франција е закажан за в недела со почеток од 16 часот во Москва.