Митревски и Порто лесно се справија со Маиа

Португалскиот шампион Порто немаше тешка задача во натпреварот од 20 коло во домашниот шампионат.

Тимот на Никола Митревски славеше против Маиа Исмаи со 30-24, а македонскиот голман бранеше едно полувреме за кое собра пет одбрани.

Порто победата ја најави уште по првиот дел кога обезбеди солидна залиха од пет погодоци, 16-11, а во второто полувреме само рутински ја задржа.

Португалскиот првак сега е лидер на табелата по 20 кола со 38 бодови исто колку што има и Спортинг Лисабон на второто место.

Следна обврска за Порто и Митревски ќе биде осминафиналето во Лигата на шампионите против Монпелје.