Митев му пресуди на Радовиш и донесе победа за Бутел Скопје

Екипите на Радовиш и Бутел Скопје одиграа интересен и неизвесен натпервар во 6. коло од Супер лигата кој во драматична завршница го доби гостинскиот тим со минимална победа од 22:21.

Бутел Скопје имаше подобар старт на средбата и отвори со 3:1. Радовиш веднаш израмни, но следуваше период во кој тимот предводен од Кристијан Грчевски одигра одлично во одбрана и напад и го направи првото повисоко водство.

Со серија од 5:0, Бутел Скопје во 23. минута имаше водство од 8:3. До крајот на првиот дел Радовиш не успеа да возврати и на полувреме замина со негатива. После 30 минути игра резултатот беше 8:12.

Десетина минути од почетокот на вториот дел Бутел одржуваше предност, но Радовиш започна да ја топи негативата. Во 50. минута после подолго време домашниот тим израмни на 17:17 и натпреварот влезе во неизвесна завршница.

Се играше гол за гол до последната минута, а Радовиш имаше напад за водство во 60. минута кој не го реализираше. Следуваше брза акција и удар на Денис Тот за предност на Бутел од 21:22 на дваесетина секунди до крај. Радовиш во последниот напад не успеа да реализира и да избегне пораз.

21 - 22
Конечен резултат

Место

Спортска сала „25 МАЈ“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАДОВИШ821Пораз
БУТЕЛ1222Победа

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило03
4Александар Марковлев бек30
6Спасе Ѓоргиевдесно крило01
7Александар Долдуровлево крило01
10Здравко Постоловцентрален бек06
11Аце Спасовлев бек00
12Александар Ристовголман00
16Александар Мицевголман00
18Ангелче Органџиевлев бек11
19Дино Мехиќдесен бек03
23Кристијан Ристовлево крило00
71Филип Трајановдесно крило00
77Александар Вујниќ-06
88Томче Трајчевскипивот00
90Филип Костадинов-00
 Вкупно 421

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Филип Фидановски-00
5Иван Андревски-00
6Јовица Младеновскилев бек15
7Томче Стојановскилев бек01
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек04
15Златко Мојсоскидесно крило01
17Бојан Спасовскидесен бек02
22Стефан Стојчевиќпивот01
28Градимир Чаневскиголман00
33Владимир Јевтиќ-20
42Дејан Михајловиќ-00
96Кристијан Давитковскидесен бек00
30Бојан Блажевскиголман00
43Петар Цветковски-00
94Денис Тотдесен бек00
10Марко Митевцентрален бек08
 Вкупно 322

Officials

Судии:Делегат:
ИЛИЕВСКИ МЕТОДИЈА
ИЛИЕВСКИ МИХАЈЛО
ЧАВДАРОВ ВАСИЛ

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120136
2ВАРДАР 196112110133
3БУТЕЛ1290327
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21272323
5ПРОЛЕТ1270521
6ТИКВЕШ 20141370621
7МЕТАЛУРГ1360718
8ОХРИД1251616
9ПРИЛЕП1340912
10СТРУГА1231810
11РАДОВИШ1210113
12СКОПЈЕ 20201200120