Матлиески ги одбра кадетите за настап на Медитеранските игри во Атина

Од 16 до 22 февруари во главниот град на нашиот јужен сосед ќе се одржат Медитеранските игри во кадетска конкуренција.

Тренерот Никола Матлиески одбра 17 ракометари што настапат во Атина, а покрај Македонија ќе играат уште 13 репрезентации.

Покрај Македонија, ќе настапат и Бахреин, Хрватска, Египет, Хрватска, Италија, Кувајт, Мароко, Црна Гора, Романија, Србија, Шпанија, Тунис и Турција.

Репрезентациите ќе бидат поделени во две групи по седум репрезентации. Од групите првите четири репрезентации ќе продолжат во четвртфиналето, победниците од четвртфиналните натпревари ќе се пласираат во полуфинале, а поразените репрезентации ќе играат за пласман од 5 до 8 место.

Трите последни репрезентации од двете групи ќе играат за пласман од 9 до 14 место. Ждрепката на групите ќе се одржи на 16 февруари во 21:00 часот. Собирот е закажан за 14 февруари со почеток во 10:00 часот во Автокоманда.

Повикани ракометари:

1. ДАВИД АЦЕВСКИ РК МЕТАЛУРГ 2
2. МАТЕЈ ИВАНОВСКИ РК АЛУШОВСКИ

3. ФИЛИП ДИМЕВСКИ РК МЕТАЛУРГ
4. ДАМЈАН ДИМИТРИЕСКИ РК ВАРДАР
5. ЕМИЛИЈАН ЃОРГОВСКИ РШ КЛ7
6. ТЕОДОР ТОДЕВСКИ РК МЕТАЛУРГ
7. ХРИСТИЈАН МИТРЕСКИ РК ПЕЛИСТЕР
8. МАРКО МИТЕВ РК АЕРОДРОМ
9. ВЛАДИМИР ТРАЈКОСКИ РК КЛ 7 ЛАЗАРОВ
10.БОЈАН ЧАКАЛИЌ РК ВАРДАР
11.ДАВИД СТАВРЕВСКИ РК ВАРДАР
12.МАРТИН ДИМОВСКИ РК КЛ 7 ЛАЗАРОВ
13.ЃОРЃИ ТАШЕВ РК ВАРДАР НЕГОТИНО
14.БОЈАН СПАСОВСКИ РК АЕРОДРОМ
15.СТЕФАН СТОЈЧЕВИЌ РК АЕРОДРОМ
16.ФИЛИП КРСТЕСКИ РК КЛ 7 ЛАЗАРОВ
17.МИХАИЛ ИВАНОВСКИ ГРК ОХРИД