Лига на шампиони: Последна шанса за бод повеќе, вардарци загубија многу со поразот во Порто

До финиширањето на групната фаза во Лигата на шампионите во машка конкуренција остануваат само уште неколку натпревари, а речиси сè е веќе познато така што има само малку дилеми околу тоа кој против кого ќе мора да игра во елиминациите.

За утре остануваат уште два дуели од 13. коло и потоа за следниот викенд последното 14. коло кое ќе го даде дефнитивниот распоред на табелите.

Денешниот пораз на Вардар на гостувањето кај Порто ги остави „црвено-црните“ без можност за 4. позиција, а тешко ќе биде да се скокне и на 5. место така што најверојатно вардарци ќе го заземат 6. место во Групата Б.

Ова значи дека веројатно Пик Сегед ќе биде ривалот на Вардар и дека ќе има многу возбудувања и во елиминациите. Сепак, прво останува утре да финишира 13. коло, а потоа и следниот викенд последното 14. коло.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 13. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – ПИК СЕГЕД           34:26

Јурецки 6, Готфридсон 4, Јепсон 4 – Кањелас 5, Калман 4, Кашпарек 4

ПСЖ – ЕЛВЕРУМ  31:25

Сагосен 8, Л. Карабатиќ 5, Ду Риц 4 – Фредриксен 6, Блонц 4, Сандел 4

ППД ЗАГРЕБ – АЛБОРГ  31:30

Гаџа 9, Хорват 7, Хрстиќ 5 – Смарасон 7, Бартолд 4, Елебек 4

НЕДЕЛА, 23 ФЕВРУАРИ

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – БАРСЕЛОНА

ТАБЕЛА: 1. Барселона 22 бода (418:327); 2. ПСЖ 20 (407:363); 3. Пик Сегед 20 (381:340); 4. Флензбург 13 (359:353); 5. Алборг 13 (386:392); 6. Целје 6 (304:363); 7. ППД Загреб 5 (317:382); 8. Елверум 3 (337:389).

ГРУПА Б

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – КЕЛЦЕ   26:33

Козакевич 5, Пухоуски 4, Денисов 3 – Каралек 8, А. Душебаев 5, Морито 5

ПОРТО – ВАРДАР 30:22

Родригез 5, Боргес 5, Гомез 5 – Шишкарев 7, Дибиров 3, Калараш 3

МЕШКОВ БРЕСТ – КИЛ 33:30

Вајлупов 11, Паниќ 6, Јуринок 5 – Нилсон 8, Екберг 4, Ландин 4

НЕДЕЛА, 23 ФЕВРУАРИ

17:00ч

ВЕСПРЕМ – МОНПЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Кил 20 бода (407:366); 2. Веспрем 16 (392:341); 3. Келце 16 (389:359); 4. Монпелје 15 (332:324); 5. Порто 12 (365:378); 6. Вардар 11 (369:413); 7. Мешков Брест 8 (369:396); 8. Мотор Запорожје 4 (384:430).