Лига на шампиони: Вардар се намести зад Кил, но има минус од три бода

После 6. коло вардарци одново се во трка за висок пласман во Групта Б, а во моментов се наоѓаат на 2. место откако победата од 36:31 над тимот на Мешков Брест донесе два бода за искачување од 6. на 2. позиција.

Вардарци одиграа одличен натпревар во кој беа во предност од првата до последната минута, а со тоа се изборија и за важни поени кои донесоа можност за да се дојде до позиција веднаш зад Кил, кој во 4. коло славеше во СЦ „Јане Сандански“.

Разликата е три бода и ќе биде навистина тешко да се стигне до крајот на сезоната, но не е и недостижно со оглед на тоа што има уште доста за играње, па сигурно ќе има киксеви и кај „зебрите“ од Бундес лигата кои засега играат одлично.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 6. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – БАРСЕЛОНА  27:34

Јурецки 5, Готфридсон 4, Јондал 4 – Арињо 5, Мем 5, Палмарсон 5

ПСЖ – АЛБОРГ          37:24

Хансен 6, Л. Карабатиќ 5, Сагосен 5 – Јакобсен 5, Смарасон 4, Елебек 3

ПИК СЕГЕД – ЦЕЛЈЕ       31:24

Радивојевиќ 8, Кањелас 4, Степанчиќ 4 – Шарац 7, Хорцен 6, Разгор 3

ЕЛВЕРУМ – ППД ЗАГРЕБ          30:30

Блонц 8, Гудјонсон 5, Хенеберг 3 – Гаџа 8, Бичаниќ 5, Хорват 4

ТАБЕЛА: 1. Барселона 10 бода (212:154); 2. ПСЖ 10 (188:154); 3. Пик Сегед 9 (172:155); 4. Алборг 8 (176:172); 5. Флензбург 7 (150:149); 6. Целје 2 (147:182); 7. Елверум 1 (144:180); 8. ППД Загреб 1 (136:179).

ГРУПА Б

КЕЛЦЕ – ВЕСПРЕМ    34:33

А. Душебаев 11, Каралек 5, Морито 4 – Гајиќ 7, Лауге Шмит 5, Тонесен 5

ПОРТО – МОНПЕЛЈЕ 23:23

Итуриза 4, Ареја 3, Бранкињо 3 – Дуарте 6, Дескат 4, Вилемино 3

ВАРДАР – МЕШКОВ БРЕСТ     36:31

Кристопанс 9, Чупиќ 7, Скубе 6 – Вајлупов 9, Малус 5, Паниќ 5

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – КИЛ      27:30

Јанима 5, Сорока 5, Денисов 4 – Рајнкинд 7, Дамке 4, Нилсон 4

ТАБЕЛА: 1. Кил 11 бода (192:161); 2. Вардар 8 (182:189); 3. Келце 7 (185:178); 4. Монпелје 7 (163:159); 5. Веспрем 6 (199:180); 6. Порто 6 (173:183); 7. Мешков Брест 2 (164:183); 8. Мотор Запорожје 1 (177:202).

ГРУПА Ц

САВЕХОФ – БИДАСОА ИРУН           24:33

Едвардсон 5, Бранберг 4, Ага Ек 3 – Салинас 5, Каверо 4, Орбовиќ 4

СПОРТИНГ – КОКС    38:29

Карол Марцо 11, Руесга 8, Вујин 6 – Таминен 11, Лукјанчук 6, Ненита 3

ТАТРАН ПРЕШОВ – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК          31:29

Рабек 10, Урбан 6, Лапајне 5 – Остроушко 8, Јотиќ 5, Ѓукиќ 4

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 11 бода (187:144); 2. Савехоф 8 (159:168); 3. Спортинг 7 (177:166); 4. Татран Прешов 4 (152:166); 5. Кокс 4 (157:183); 6. Еурофарм Работник 2 (161:166).

ГРУПА Д

ДИНАМО БУКУРЕШТ – ВИСЛА ПЛОЦК      29:20

Алуини 6, Кудуз 6, Гаврилоја 5 – Млакар 5, Матулиќ 4, Елизага 3

КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – ГОГ          40:28

Часар 16, Фримел 7, Кител 6 – Гидсел 6, Јакобсен 5, Мелер 5

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – КРИСТИЈАНСАНД 37:26

Корнев 7, Кисељев 6, Санталов 4 – Ен 5, Ејнарсон 5, Хенингсон 4

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 10 бода (176:147); 2. Гог 8 (190:187); 3. Кадетен Шафхаузен 6 (177:165); 4. Висла Плоцк 5 (159:160); 5. Чеховски медведи 4 (164:185); 6. Кристијанштад 3 (164:186).