Лани беше на радарот на Вардар, сега се сели во Бундес лигата

Десниот бек на Елверум, Симен Шонингсен, од следната сезона ќе го носи дресот на бундеслигашот Бергишер.

Шонингсен, кој лани беше предмет на интерес на Загреб и на Вардар, по само една година заминува од норвешкиот шампион.

Tој оваа сезона во Лигата на шампионите постигна 14 голови, а 25-годишниот десен бек се враќа во Бундес лигата каде претходно играше за Балинген.

Покрај за овој тим, Шонингсен беше дел од норвешкиот Хаслум со кој играше во европските купови, а имаше настапи и за данскиот Рибе Есбјерг.