Лазаров скрати список – смета на 24 ракометари за ЕП

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Кире Лазаров, го скрати списокот од 35 на 24 ракометари од кои ќе се бираат патниците на Европското првенство.

Подготовките на Македонија започнуваат в среда на 22 декември во Скопје со првиот собир, а нашата селекција ќе биде комплетна пред Нова Година.

На списокот нема поголеми изненадувања и главно тоа се ракометари кои и претходно беа во конкуренција за настап на големите натпреварувања.

Ќе бидат одиграни две пријателски средби против Кувајт, селекција што се подготвува за настап на Азискиот шампионат, како и уште две против Израел.

Македонија ќе игра на ЕП во групата А во Дебрецен, заедно со селекциите на Словенија, Данска и Црна Гора.