Куп на ЕХФ: Бенфика на чекор од четврт-финале

Екипата на Бенфика денеска може да си обезбеди четврт-финале во Купот на ЕХФ. Португалскиот тим како лидер во Групата А денеска ќе гостува кај Гвардија Ополе во Полска и ќе се обиде со нова победа да го завери местото во елиминациите и да се најде на патот кон обезбедување на пласман во четврт-финалето во Купот на ЕХФ.

На овој натпревар Бенфика е фаворит, но ќе треба тоа да се оправда и на теренот.

Двајца интернационалци од Македонија имаат одново пресметка. Утре Кирил Лазаров ќе гостува кај Филип Кузмановски, па останува да се види дали Нант ќе има сили да му се реваншира на тимот на Магдебург.

КУП НА ЕХФ

ДВОЈКИ ЗА 4. КОЛО

ГРУПА А

САБОТА, 29 ФЕВРУАРИ

19:00ч

ГВАРДИЈА ОПОЛЕ – БЕНФИКА

20:45ч

МЕЛЗУНГЕН – БЈЕРИНБРО

ТАБЕЛА: 1. Бенфика 6 бода (91:74); 2. Бјерингбро 4 (91:93); 3. Мелзунген 2 (83:85); 4. Гвардија Ополе 0 (74:87).

ГРУПА Б

РАЈН НЕКАР – КУЕНКА 36:25

Шмид 8, Колбахер 7, Грецки 5 – Дутра Фереира 7, Алвес Пончијано 5, Суарез Дијаз 4

САБОТА, 29 ФЕВРУАРИ

19:00ч

НИМ – ХОЛСТЕБРО

ТАБЕЛА: 1. Рајн Некар 8 бода (136:111); 2. Ним 3 (90:89); 3. Куенка 3 (111:125); 4. Холстебро 0 (82:04).

ГРУПА Ц

САБОТА, 29 ФЕВРУАРИ

17:00ч

ГОРЕЊЕ – АДЕМАР ЛЕОН

НЕДЕЛА, 1 МАРТ

18:00ч

МАГДЕБУРГ – НАНТ

ТАБЕЛА: 1. Магдебург 6 бода (94:81); 2. Нант 4 (97:87); 3. Горење 2 (80:90); 4. Адемар Леон 0 (78:91).

ГРУПА Д

НЕДЕЛА, 1 МАРТ

16:00ч

ФУКСЕ БЕРЛИН – ЛОГРОЊО ЛА РИОХА

19:00ч

ЕКС АН ПРОВАНС – ТАТАБАЊА

ТАБЕЛА: 1. Татабања 4 бода (77:76); 2. Фуксе Берлин 3 (77:76); 3. Логроњо Ла Риоха 3 (80:80); 4. Екс ан Прованс 2 (76:78).