Кои 16 екипи ќе играат во Суперлигата? Тиквеш и Прилеп – повратници, деби за Астраион и КЛ7!

Ракометната федерација на Македонија ги извести сите клубови за прекин на сезоната во сите конкуренции, и упати предлог до нив за изгледот на Суперлигата во следните две сезони.

Елитната машка лига во нашата држава би требало да брои 16 екипи, меѓу нив и тимовите што ја претставуваа Македонија во СЕХА лигата, Вардар и Еурофарм Пелистер, како и најдобрите четири екипи во Првата лига (Тиквеш и Прилеп се повратници во Суперлигата, а ќе дебитираат КЛ7 и Астраион).

Тие ќе бидат поделени во две групи согласи претходниот ранкинг на РФМ и ќе одиграат двокружно, дома и гости, вкупно 14 кола. Најдобрите четири екипи од двете групи ќе играат во плеј-офот (исто така двокружно, вкупно 14 кола), додека оние од 5 до 8 место во двете групи, ќе играат во плеј-аут по ист систем.

Сите екипи ќе пренесуваат бодови во втората фаза (плеј-оф и плеј-аут) – првопласираните по 3 бода, второпласираните 2, третопласираните 1, додека последнопласираните ќе бидат без бодови.

Победникот во плеј-офот ќе биде шампион, додека победникот во плеј-аут групата обезбедува опстанок за сезоната 2021/2022. Второпласираниот од плеј-аут ќе игра бараж за опстанок со првиот од Првата лига, додека оние од 3 до 8 место се селат во Првата лига.

Во Суперлигата следната сезона би требало да играат следните екипи: Вардар, Еурофарм Пелистер, Металург, Охрид, Пролет, Бутел Скопје, Радовиш, Вардар Јуниор, Еурофарм Пелистер 2, Металург 2, Струга, Работнички, Астраион, Прилеп, Тиквеш и КЛ7.

Можен изглед на групите во Суперлигата:

Група 1:                             
Вардар                                
Металург                          
Пролет                            
Радовиш                     
Еурофарм Пелистер 2    
Струга                            
Астраион                       
Тиквеш

Група 2:
Еурофарм Пелистер
Охрид
Бутел Скопје
Вардар Јуниор
Металург 2   
Работнички     
Прилеп                    
КЛ7