КЛ7 oстана на максимум, во вториот дел го скрши отпорот на Младост

Тимот на КЛ7 реди победи во разигрувањето за опстанок во суперлигашкото друштво. Избраниците на Игор Котевски го забележаа четвртиот триумф, овојпат над Младост Богданци со 35-31.

Домашните водеа со 3-1 и 5-3, но гостите направија пресврт и го преземаа водството, 5-6. Имаа богданчани и плус два, но набрзина ги загубија. По 11-11, КЛ7 направи серија за 14-11, а на пауза се замина со предност за домашните, 15-13.

На стартот на вториот дел, богданчани се вратија во игра и израмнија на 17-17, но тоа беше се од нив. КЛ7 се одлепи на 20-17, гостите намалија на минус два, но по 24-19 веќе немаше назад за нив.

До крајот домашните ракометари рутински го контролираа резултатот и успеаја да остварат четврта победа.

27 март 2021
35 - 31
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
27 март 2021 18:08 ПЛЕЈ АУТ СУПЕРЛИГА 2020/2021 27.03.2020 60'

Место

СЦ „Борис Трајковски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ГОЛДЕН АРТ1535Победа
МЛАДОСТ 19771331Пораз

ГОЛДЕН АРТ

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Александар Стојковдесно крило15
6Филип Крстескипивот10
8Андре Буторацдесен бек00
10Симон Гуческилево крило00
11Игор Ѓоргиевцентрален бек09
13Бобан Каковскицентрален бек00
14Кристијан Симоноскипивот010
15Бојан Љубевскилев бек10
17Божидар Илиескицентрален бек01
19Мартин Димовскидесен бек03
22Евгениј Темелкоскидесно крило02
23Емилијан Ѓорговскилев бек03
24Олег Јордановлев бек00
31Глигор Гајиќцентрален бек02
33Виктор Василевскиголман00
99Андреј Петковскиголман00
 Вкупно 335

МЛАДОСТ 1977

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Димитар Пеевлево крило00
4Руслан Хончаровпивот05
5Мите Караивановлев бек07
7Никита Лошчаковлев бек11
9Стојан Наумовскилев бек00
12Горан Паунковголман00
16Александар Мицевголман00
17Иван Стојчевскидесно крило00
22Никола Димитровдесно крило05
25Саша Михајловиќцентрален бек22
25Илија Чрчев-00
27Горан Лисичковцентрален бек00
30Александар Лупашколев бек14
31Илија Диновлево крило05
33Никола Роглевдесен бек11
35Митко Стоиловлев бек11
 Вкупно 631

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
КИМОВСКИ ЗОРАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1ГОЛДЕН АРТ00003
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 200003
3АЕРОДРОМ00002
4ПРИЛЕП00002
5МРК КУМАНОВО00001
6МУЛТИЕСЕНС00001
7ВАРДАР НЕГОТИНО00000
8СКОПЈЕ 202000000