КЛ7 oстана на максимум, во вториот дел го скрши отпорот на Младост

Тимот на КЛ7 реди победи во разигрувањето за опстанок во суперлигашкото друштво. Избраниците на Игор Котевски го забележаа четвртиот триумф, овојпат над Младост Богданци со 35-31.

Домашните водеа со 3-1 и 5-3, но гостите направија пресврт и го преземаа водството, 5-6. Имаа богданчани и плус два, но набрзина ги загубија. По 11-11, КЛ7 направи серија за 14-11, а на пауза се замина со предност за домашните, 15-13.

На стартот на вториот дел, богданчани се вратија во игра и израмнија на 17-17, но тоа беше се од нив. КЛ7 се одлепи на 20-17, гостите намалија на минус два, но по 24-19 веќе немаше назад за нив.

До крајот домашните ракометари рутински го контролираа резултатот и успеаја да остварат четврта победа.

35 - 31
Конечен резултат

Место

СЦ „Борис Трајковски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
Г.А.-КЛ71535Победа
МЛАДОСТ 19771331Пораз

Г.А.-КЛ7

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Александар Стојковдесно крило15
6Филип Крстескипивот10
8Андре Буторацдесен бек00
10Симон Гуческилево крило00
11Игор Ѓоргиевцентрален бек09
13Бобан Каковскицентрален бек00
14Кристијан Симоноскипивот010
15Бојан Љубевскилев бек10
17Божидар Илиескицентрален бек01
19Мартин Димовскидесен бек03
22Евгениј Темелкоскидесно крило02
23Емилијан Ѓорговскилев бек03
24Олег Јордановлев бек00
31Глигор Гајиќцентрален бек02
33Виктор Василевскиголман00
99Андреј Петковскиголман00
 Вкупно 335

МЛАДОСТ 1977

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Димитар Пеевлево крило00
4Руслан Хончаровпивот05
5Мите Караивановлев бек07
7Никита Лошчаковлев бек11
9Стојан Наумовскилев бек00
12Горан Паунковголман00
16Александар Мицевголман00
17Иван Стојчевскидесно крило00
22Никола Димитровдесно крило05
25Саша Михајловиќцентрален бек22
25Илија Чрчев-00
27Горан Лисичковцентрален бек00
30Александар Лупашколев бек14
31Илија Диновлево крило05
33Никола Роглевдесен бек11
35Митко Стоиловлев бек11
 Вкупно 631

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
КИМОВСКИ ЗОРАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1ТИКВЕШ 2014970221
2ПРИЛЕП960318
3РАДОВИШ950415
4Г.А.-КЛ7950415
5ЈУНИОР К.В.941413
6МЛАДОСТ 1977941413
7РАБОТНИЧКИ940512
8АСТРАИОН90090