Исланѓаните жалат што Јагуриновски замина од Тор Акурејри

Македонскиот репрезентативец Томислав Јагуриновски си замина од исландскиот тим Тор Акурејри по крајот на сезоната.

Тимот предводен од Стевче Алушовски беше елиминиран во полуфиналето од плеј-офот за место во елитната конкуренција на Исланд, па сезоната за ракометарите на Тор веќе заврши.

Јагуриновски на Исланд го имаше првото интернационално искуство и беше меѓу најдобрите поединци во Тор Акурејри.

Сепак нема да го продолжи својот престој таму и се враќа во Македонија, каде е предмет на интереси на повеќе суперлигаши. Раководството на Тор жали што заминува и открива дека причини се семејни.