Изненадување во Битола, Еурофарм Пелистер 2 го стопираше Металург (ФОТО)

Во заостанатиот натпревар од Групата Б во Супер машката лига составот на Еурофарм Пелистер 2 приреди големо изненадување во Битола и го совлада Металург со 27:26. После интересни 60 минути бодовите останаа во Битола за тимот кој денеска одигра многу помотивирано и поагресивно и за тимот кој покажа дека е решен да дојде до место во плеј-офот.

Од почетокот на натпреварот се виде дека Еурофарм Пелисте 2 ќе биде незгоден ривал и дека ќе оди на сè или ништо на овој дуел. Од почетокот имаше надигрување и се бараше простор за погодок.

Металург не влезе на максимум на овој натпревар, па домашните успеваа да се вратат постојано кога имаа негатива. Металуртг стигна до плус четири во првото полувреме и водеше со 6:2 и 7:3, но ова не даваше гаранција за успешен резултат бидејќи мораше да се одигра на виско ниво и во продолжение.

Место тоа лесно се губеа топки, се брзаше во реализацијата и тука се грешеше, а младите ракометари од Еурофарм Пелистер со максимална мотивација одеа до крај и ја топеа негативата.

Откако израмнија на 10:10 до крајот на полувремето успеаја да издржат и да бидат на гол негатива, па на одмор се замина со предност од 14:13 за тимот на Металург.

Во второто полувреме се разигра Стефан Дрогришки, кој ги поведе своите колеги кон изненадување. Ракометарот кој порано играше за Металург сега играше одлично, а добра поддршка имаше и од Стефан Талевски во нападот. Таквата игра овозможи Еурофарм Пелистер да биде постојано во предност.

Еурофарм Пелистер 2 – Металург

Еурофарм Пелистер 2 го совлада Металург во Битола со 27:26 и дојде на чекор од пласман во плеј-офот. Одличната игра особено во завршницата пресуди на овој дуел на кој и двата состави имаа што да прикажат на теренот. Се играше одлично во текот на сите 60 минути, а Металург попушти во вториот дел кога домашните имаа целосна контрола и одиграа далеку помотивирано и поборбено така што не им беше тешко да ги обезбедат бодовите. Најефикасни во редовите на Еурофарм Пелистер 2 беа Стефан Дрогришки и Стефан Талевски со по седум погодоци, додека во Металург, Златко Хорват реализираше осумпати.

На минута до крај Дрогришки погоди за 27:26, а на 30 секунди до крајот Металург успеа да израмни. Сепак, во моментите кога гостите израмнуваа тренерот Оливер Димитриоски побара тајм-аут, па голот не важеше. Во нападот после тајм-аутот немаше реализација така што домашните се радуваа на голема победа против фаворитот.

Со овие бодови Еурофарм Пелистер 2 се доближи до плеј-офот и опстанокот во Супер машката лига, додека Металург ќе мора да го крене нивото на форма.

27 - 26
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21327Победа
МЕТАЛУРГ1426Пораз

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Цветан Кузманоскилево крило02
4Јован Талевскицентрален бек01
7Дарио Петровскилев бек02
8Павле Атанасијевиќцентрален бек11
9Васко Димитровскипивот00
10Христијан Митревскидесен бек00
12Филип Ивановскиголман00
14Филип Јовановски-10
22Иван Димитровскилево крило00
23Стефан Талевскицентрален бек07
24Никола Стоилевскидесно крило03
33Петар Атанасијевиќлев бек00
51Димитар Бардакоскиголман00
55Стефан Дрогришкилев бек27
88Димитриј Блажевскидесен бек00
99Филип Арсеновскипивот14
 Вкупно 527

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Дарко Кондевлево крило01
4Александар Петковскидесен бек00
7Дарио Кофилоскилево крило02
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило04
13Златко Хорватдесно крило08
17Мартин Серафимовдесен бек02
19Милан Лазаревскипивот13
20Даниел Ѓорѓескиголман00
21Михајло Младеновиќлев бек03
26Марко Тарабокијацентрален бек02
27Теодор Тодескилев бек00
28Андреј Митиќпивот00
44Стефан Додиќцентрален бек01
64Велко Маркоскилев бек10
 Вкупно 226

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
НАЧЕВСКИ МАРЈАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1РАБОТНИЧКИ123099
2МЛАДОСТ 19771220106