Женска лига: Водечките пред своја публика очекуваат нови бодови

За денеска и утре е предвидено екипите кои се натпреваруваат во Женската лига да одиграат нови средби и тоа се двобоите од 4. Коло.

Во ова коло трите екипи кои се на максимум бодови после три кола се домаќини и се фаворити за победа и на новите средби така што не би требало да има поголеми проблеми за да се дојде до нови три бода.

Според тоа како стојат работите за очекување е Металург, Куманово и Вардар да се изборат за нови победи, а и тимот на Чаир кој има натпревар помалку (беше слободен во 3. коло) исто така оди како фаворит на гостувањето во Гевгелија.

ЖЕНСКА ЛИГА

ДВОЈКИ ЗА 4. КОЛО

СРЕДА, 9 ОКТОМВРИ

16:00ч

МЕТАЛУРГ – ДЕСПИНА

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски од Скопје. Делегат: Ерик Белимов од Скопје.

16:15ч

АЛУШОВСКИ – СПАРТАК

Сала: „Форца“ во Скопје. Судии: Александар Вукашиновски и Мирко Трајковски од Скопје. Делегат: Лери Мирчески од Скопје.

19:30ч

ГЕВГЕЛИЈА – ЧАИР

Сала: 26 Април во Гевгелија. Судии: Војо Христовски и Бобан Мајнов од Скопје. Делегат: Љупчо Јаневски од Скопје.

20:00ч

КУМАНОВО – ПЕЛИСТЕР

Сала: „Перо Наков“ во Куманово. Судии: Ѓорѓи Василевски од Скопје и Иван Јовановски од Штип. Делегат: Марјан Огњановски од Скопје.

ЧЕТВРТОК, 10 ОКТОМВРИ

19:30ч

ВАРДАР – КУЗМАН ИЛИНДЕН ВАРДАР

Сала: СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Марија Илиева и Силвана Карбеска од Скопје. Делегат: Зоран Кимовски од Скопје.

ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – СТРУЖАНКА

Сала: „Цар Самоил“ во Свети Николе. Судии: Адријана Здравковска и Сања Божиновска од Скопје. Делегат: Зоран Јовановски од Штип.

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ  е слободен

ТАБЕЛА: 1. Металург 9 бода (125:35); 2. Куманово 9 (107:59); 3. Вардар 9 (107:67); 4. Чаир 6 (72:47); 5. Стружанка 3 (85:84); 6. Овче Поле СУ 3 (69:72); 7. Пелистер 3 (59:63); 8. Ѓорче Петров 3 (72:93); 9. Спартак 3 (69:92); 10. Деспина  3 (64:92); 11. Гевгелија 3 (43:80); 12. Алушовски 0 (62:106); 13. Кузман Вардар Илинден 0 (58:102).