Еуро2020: Прво падна Франција, потоа Данска, фаворитите не тргнаа најдобро

После изненадувањето од Португалија, која успеа да го совлада составот на Франција следуваше уште едно кое вчера се случи на средбата меѓу Данска и Исланд. Данците на турнирот влегоа како главни фаворити за златото, но очигледно не ја сфатија сериозно својата задача, па тоа се одрази и на играта.

Според распоредот кој беше направен за првата фаза досега е познат првиот учесник во вториот круг, а тоа е Хрватска. Веќе денеска може да се очекуваат уште селекции кои ќе се придружат во вториот дел од шампионатот.

Сепак, останува да се потенцираат двете изненадувања на стартот и да се очекуваат нови, па ќе се види што ќе донесе новиот ден на Европското првенство во кој секако главниот настан е Македонија – Чешка.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ПРВАТА ФАЗА НА ЕП

ГРУПА А (ГРАЦ)

1.КОЛО

БЕЛОРУСИЈА – СРБИЈА            35:30

Каралек 9, Кулеш 5, Шилович 5 – Радивојевиќ 6, Сретеновиќ 5, Зеленовиќ 4

ХРВАТСКА – ЦРНА ГОРА          27:21

Циндриќ 6, Мариќ 4, Хорват 4  – Грбовиќ 6, Липовина 4, Бакиќ 2

2.КОЛО

ХРВАТСКА – БЕЛОРУСИЈА     31:23

Карачиќ 5, Степанчиќ 5, Дувњак 4 – Валјупов 8, Каралек 5, Јуринок 3

ЦРНА ГОРА – СРБИЈА    22:21

Грбовиќ 5, Божовиќ 3, Липовина – Кукиќ 6, Радивојевиќ 5, Зеленовиќ 3

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ЦРНА ГОРА – БЕЛОРУСИЈА

20:30ч

СРБИЈА – ХРВАТСКА

ТАБЕЛА: 1. Хрватска 4 бода (58:44); 2. Белорусија 2 (58:61); 3. Црна Гора 2 (43:48); 4. Србија 0 (51:57).

ГРУПА Б (ВИЕНА)

1.КОЛО

ЧЕШКА – АВСТРИЈА      29:32

Хрстка 6, Здрахала , Каспарек 3 – Билик 12, Божовиќ 7, Вебер 3

МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА      26:25

Лазаров 8, Манасков 6, Стоилов 4 – Остроушко 5, Акименко 4, Жуков 4

НЕДЕЛА, 12 ЈАНУАРИ

16:00ч

ЧЕШКА – МАКЕДОНИЈА

18:15ч

АВСТРИЈА – УКРАИНА

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

АВСТРИЈА – МАКЕДОНИЈА

20:30ч

УКРАИНА – ЧЕШКА

ТАБЕЛА: 1. Австрија 2 бода (32:29); 2. Македонија 2 (26:25); 3. Украина 0 (25:26); 4. Чешка 0 (29:32).

ГРУПА Ц (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ГЕРМАНИЈА – ХОЛАНДИЈА     34:23

Хефнер 5, Колбахер 5, Винчек 3 – Смитс 7, Штајнс 6, Лендерс 2

ШПАНИЈА – ЛЕТОНИЈА            33:22

Перез 5, Соле 4, Гомез Абељо 4 – Кристопанс 7, Јурдс 5, Дуде 3

2.КОЛО

ЛЕТОНИЈА – ХОЛАНДИЈА        24:32

Кристопанс 7, Крајчбергс 5, Версаковс 4 – Смитс 7, Слујтерс 6, Бомхувер 4

ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА         33:26

А. Душебаев 7, Македа 4, Гомез Абељо 4 – Пекелер 5, Генсхајмер 4, Хефнер 3

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ЛЕТОНИЈА – ГЕРМАНИЈА

20:30ч

ХОЛАНДИЈА – ШПАНИЈА

ТАБЕЛА: 1. Шпанија 4 (66:48); 2. Германија 2 (60:56); 3. Холандија 2 (55:58); 4. Летонија 0 (46:65).

ГРУПА Д (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА  25:28

Мем 5, Карабатиќ 4, Фабрегас 4 – Бранкињо 5, Фераз 4, Гомез 4

НОРВЕШКА – БИХ           32:26

Сагосен 12, Оверби 5, Јоханесен 3 – Прце 7, Паниќ 4, Периќ 3

НЕДЕЛА, 12 ЈАНУАРИ

16:00ч

ПОРТУГАЛИЈА – БИХ

18:15ч

ФРАНЦИЈА – НОРВЕШКА

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

БИХ – ФРАНЦИЈА

20:30ч

ПОРТУГАЛИЈА – НОРВЕШКА

ТАБЕЛА: 1. Норвешка 2 бода (32:26); 2. Португалија 2 (28:25); 3. Франција 0 (25:28); 4. БиХ 0 (26:32).

ГРУПА Е (МАЛМЕ)

1.КОЛО

УНГАРИЈА – РУСИЈА      26:25

Балог 7, Банхиди 4, Шита 4 – Санталов 5, Калараш 4, Косоротов 4

ДАНСКА – ИСЛАНД         30:31

Хансен 9, Лауге Шмит 5, Линдберг 5 – Палмарсон 10, Петерсон 5, Кристјансон 4

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ИСЛАНД – РУСИЈА

20:30ч

ДАНСКА – УНГАРИЈА

СРЕДА, 15 ЈАНУАРИ

18:15ч

ИСЛАНД – УНГАРИЈА

20:30ч

РУСИЈА – ДАНСКА

ТАБЕЛА: 1. Исланд 2 бода (31:30); 2. Унгарија 2 (26:25); 3. Данска 0 (30:31); 4. Русија 0 (25:26).

ГРУПА Ф (ГЕТЕБОРГ)

1.КОЛО

СЛОВЕНИЈА – ПОЛСКА 26:23

Благотиншек 5, Мацковшек 5, Јанц 4 – Морито 8, Крајевски 4, Пилитовски 3

ШВЕДСКА – ШВАЈЦАРИЈА      34:21

Толбринг 6, Нилсон 6, Ду Риц 6 – Шмид 4, Мајстер 3, Рубин 3

НЕДЕЛА, 12 ЈАНУАРИ

16:00ч

ШВАЈЦАРИЈА – ПОЛСКА

18:15ч

ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

ШВАЈЦАРИЈА – СЛОВЕНИЈА

20:30ч

ПОЛСКА – ШВЕДСКА.

ТАБЕЛА: 1. Шведска 2 бода (34:21); 2. Словенија 2 (26:23); 3. Полска 0 (23:26); 4. Швајцарија 0 (21:34).