Еуро2020: Португалците и Норвежаните им извадија повратен билет на некогашните шампиони

Само два натпревари беа доволни за да се види дека поранешните шампиони и освојувачи на златни медали од сите натпреварувања, Французите ќе мораат да си заминат од Европското првенство уште после првата фаза.

Ова ќе биде убедливо најлошиот резултат кој триколорите го имат на ЕП бидејќи сите ги сметаа за едни од фаворитите за медал, но се лизнаа против Португалија, селекција која најавува голем атак во врвот не само на европскиот туку и на светскиот ракомет.

Французите се најголемото непријатно изненадување и дефинитивно најголемото разочарување. Доколку денеска им се случи нешто слично и на Данците кои откако загубија од Исланд немаат право на нова грешка тогаш ова може да биде првенство на кое фаворитите не поминуваат најдобро.

Како изгледаат резултатите од досега одиграните средби и табелите можете да погледнете во продолжение.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ПРВАТА ФАЗА НА ЕП

ГРУПА А (ГРАЦ)

1.КОЛО

БЕЛОРУСИЈА – СРБИЈА            35:30

Каралек 9, Кулеш 5, Шилович 5 – Радивојевиќ 6, Сретеновиќ 5, Зеленовиќ 4

ХРВАТСКА – ЦРНА ГОРА          27:21

Циндриќ 6, Мариќ 4, Хорват 4  – Грбовиќ 6, Липовина 4, Бакиќ 2

2.КОЛО

ХРВАТСКА – БЕЛОРУСИЈА     31:23

Карачиќ 5, Степанчиќ 5, Дувњак 4 – Валјупов 8, Каралек 5, Јуринок 3

ЦРНА ГОРА – СРБИЈА    22:21

Грбовиќ 5, Божовиќ 3, Липовина – Кукиќ 6, Радивојевиќ 5, Зеленовиќ 3

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ЦРНА ГОРА – БЕЛОРУСИЈА

20:30ч

СРБИЈА – ХРВАТСКА

ТАБЕЛА: 1. Хрватска 4 бода (58:44); 2. Белорусија 2 (58:61); 3. Црна Гора 2 (43:48); 4. Србија 0 (51:57).

ГРУПА Б (ВИЕНА)

1.КОЛО

ЧЕШКА – АВСТРИЈА      29:32

Хрстка 6, Здрахала , Каспарек 3 – Билик 12, Божовиќ 7, Вебер 3

МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА      26:25

Лазаров 8, Манасков 6, Стоилов 4 – Остроушко 5, Акименко 4, Жуков 4

2.КОЛО

ЧЕШКА – МАКЕДОНИЈА            27:25

Каспарек 7, Бабак 5, Здрахала 5 – Лазаров 11, Манасков 5, Георгиевски 4

АВСТРИЈА – УКРАИНА  34:30

Билик 9, Вебер 8, Божовиќ 7 – Козакевич 7, Жуков 6, Буиненко 4

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

АВСТРИЈА – МАКЕДОНИЈА

20:30ч

УКРАИНА – ЧЕШКА

ТАБЕЛА: 1. Австрија 4 бода (66:59); 2. Чешка 2 (56:57); 3. Македонија 2 (51:52); 4. Украина 0 (55:60).

ГРУПА Ц (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ГЕРМАНИЈА – ХОЛАНДИЈА     34:23

Хефнер 5, Колбахер 5, Винчек 3 – Смитс 7, Штајнс 6, Лендерс 2

ШПАНИЈА – ЛЕТОНИЈА            33:22

Перез 5, Соле 4, Гомез Абељо 4 – Кристопанс 7, Јурдс 5, Дуде 3

2.КОЛО

ЛЕТОНИЈА – ХОЛАНДИЈА        24:32

Кристопанс 7, Крајчбергс 5, Версаковс 4 – Смитс 7, Слујтерс 6, Бомхувер 4

ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА         33:26

А. Душебаев 7, Македа 4, Гомез Абељо 4 – Пекелер 5, Генсхајмер 4, Хефнер 3

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ЛЕТОНИЈА – ГЕРМАНИЈА

20:30ч

ХОЛАНДИЈА – ШПАНИЈА

ТАБЕЛА: 1. Шпанија 4 (66:48); 2. Германија 2 (60:56); 3. Холандија 2 (55:58); 4. Летонија 0 (46:65).

ГРУПА Д (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА  25:28

Мем 5, Карабатиќ 4, Фабрегас 4 – Бранкињо 5, Фераз 4, Гомез 4

НОРВЕШКА – БИХ           32:26

Сагосен 12, Оверби 5, Јоханесен 3 – Прце 7, Паниќ 4, Периќ 3

2.КОЛО

ПОРТУГАЛИЈА – БИХ     27:24

Портела 10, Фераз 3, Ареја 3 – Прце 5, Врањеш 4, Паниќ 3

ФРАНЦИЈА – НОРВЕШКА         26:28

Фабрегас 8, Гигу 5, Абало 4 – Сагосен 10, Јондал 5, Бјорнсен 4

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

БИХ – ФРАНЦИЈА

20:30ч

ПОРТУГАЛИЈА – НОРВЕШКА

ТАБЕЛА: 1. Норвешка 4 бода (60:52); 2. Португалија 4 (55:49); 3. Франција 0 (51:56); 4. БиХ 0 (50:59).

ГРУПА Е (МАЛМЕ)

1.КОЛО

УНГАРИЈА – РУСИЈА      26:25

Балог 7, Банхиди 4, Шита 4 – Санталов 5, Калараш 4, Косоротов 4

ДАНСКА – ИСЛАНД         30:31

Хансен 9, Лауге Шмит 5, Линдберг 5 – Палмарсон 10, Петерсон 5, Кристјансон 4

ПОНЕДЕЛНИК, 13 ЈАНУАРИ

18:15ч

ИСЛАНД – РУСИЈА

20:30ч

ДАНСКА – УНГАРИЈА

СРЕДА, 15 ЈАНУАРИ

18:15ч

ИСЛАНД – УНГАРИЈА

20:30ч

РУСИЈА – ДАНСКА

ТАБЕЛА: 1. Исланд 2 бода (31:30); 2. Унгарија 2 (26:25); 3. Данска 0 (30:31); 4. Русија 0 (25:26).

ГРУПА Ф (ГЕТЕБОРГ)

1.КОЛО

СЛОВЕНИЈА – ПОЛСКА 26:23

Благотиншек 5, Мацковшек 5, Јанц 4 – Морито 8, Крајевски 4, Пилитовски 3

ШВЕДСКА – ШВАЈЦАРИЈА      34:21

Толбринг 6, Нилсон 6, Ду Риц 6 – Шмид 4, Мајстер 3, Рубин 3

2.КОЛО

ШВАЈЦАРИЈА – ПОЛСКА         31:24

Шмид 15, Лир 5, Сидорович 3 – Сицко 5, Мајдзински 4, Морито 3

ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА         19:21

Готфридсон 5, Нилсон 3, Ду Риц 3 – Доленец 7, Бомбач 5, Мацковшек 3

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

ШВАЈЦАРИЈА – СЛОВЕНИЈА

20:30ч

ПОЛСКА – ШВЕДСКА.

ТАБЕЛА: 1. Словенија 4 бода (47:42); 2. Шведска 2 (53:42); 3. Швајцарија 2 (52:58); 4. Полска 0 (47:57).