Еурофарм Пелистер против Металург во првата вечер од 48. издание на струшкиот турнир

Од 12 до 16 август на отвореното игралиште во Струга ќе се одржи 48. издание на традиционалниот струшки турнир. За разлика од минатите години овој пат ќе има само екипи од Супер лигата за кои ова ќе биде одлична можност за подготвителни средби и контрола на квалитетот и сработеното во досегашниот дел од подготовките.

Вкупно осум екипи се поделени во две групи, а во првите четири дена од турнирот ќе има по три натпревари. Уште на стартот ќе биде видено дерби и тоа меѓу Еурофарм Пелистер и Металург така што ова ќе биде дуелот кој ќе најави интересен турнир.

Актуелниот освојувач на Лигата на шампионите, Варда е во другата група и стартува против Охрид, но на вториот ден од турнирот откако во првиот е слободен. Вообичаено четири дена ќе се разигрува, а финалето е предвидено за 16 август од 21:15 часот.

48. РАКОМЕТЕН ТУРНИР СТРУГА 2020

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

СРЕДА, 12 АВГУСТ

17:15ч

СТРУГА – ПРИЛЕП

18:45ч

СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ

19:30ч

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ОХРИД

21:15ч

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – МЕТАЛУРГ

ЧЕТВРТОК, 13 АВГУСТ

17:15ч

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

19:30ч

МЕТАЛУРГ – ПРИЛЕП

21:15ч

ВАРДАР – ОХРИД

ПЕТОК, 14 АВГУСТ

17:15ч

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ПРИЛЕП

19:30ч

СТРУГА – МЕТАЛУРГ

21:15ч

ВАРДАР – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

САБОТА, 15 АВГУСТ

17:15ч

ОХРИД – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

19:30ч

СТРУГА – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

21:15ч

ВАРДАР – БУТЕЛ СКОПЈЕ

НЕДЕЛА, 16 АВГУСТ

10:00ч

НАТПРЕВАР ЗА 7. МЕСТО

17:45ч

НАТПРЕВАР ЗА 5. МЕСТО

19:30ч

НАТПРЕВАР ЗА 3. МЕСТО

21:15ч

ФИНАЛЕ