Еурофарм Пелистер ослабен во Швајцарија

Екипата на Еурофарм Пелистер нема да биде комплетна на гостувањето во Швајцарија со оглед на тоа што со тимот нема да биде Кубанецот Реиние Табоада.

Тој останува во Битола, а објаснувањето е дека има лични проблеми и не е во можност да им помогне на колегите на средбата против тимот на Кадетен Шафхаузен.

Другите ракометари се подготвени за настап и се во конкуренција за тимот со кој Еурофарм Пелистер ќе и се спротистави на екипта на Кадетен Шафхаузен во 2. коло од групата Д во Лигата на Европа.

На првата средба против Ним, Табоада беше еден од поефиксните. Тој реализираше четирипати.