ЕП младинки: Нов дебакл на Норвешка, Швајцарија приреди сензација против Данска

Продолжуваат натпреварите на Европското првенство за младинки кое се одржува во Словенија, а денеска на програмата беше второто коло.

Ново непријатно изненадување за Норвешка, која доживеа уште еден убедлив пораз, овојпат од Романија со двоцифрена разлика.

Французинките и Црногорките беа убедливи против Хрватска, односно Австрија, додека сензација приреди Швајцарија, која славеше над Данска.

Домаќинот Словенија го доживеа вториот пораз на турнирот, додека Русинките кои се едни од главните фаворитки за титулата триумфираа против Словачка.

ЕП ЗА МЛАДИНКИ, РЕЗУЛТАТИ, 2. КОЛО:

ХРВАТСКА – ФРАНЦИЈА 14-24 (6:13)
ЦРНА ГОРА – АВСТРИЈА 35:20 (18:7)
СЛОВАЧКА – РУСИЈА 27:35 (9:18)
ЧЕШКА – УНГАРИЈА 20:33 (8:15)
ШВАЈЦАРИЈА – ДАНСКА 26:23 (11:11)
РОМАНИЈА – НОРВЕШКА 36:22 (20:6)
СЛОВЕНИЈА – ГЕРМАНИЈА 24:29 (14:16)