Petar TOPIC (03), Adrián SIPOS (02), Richard BODO (39) and Patrik LIGETVÁRI (11) during the handball match Iceland vs Hungary, Men’s EHF EURO 2022 Hungary, Slovakia, Budapest ,Hungary, 18.01.2021, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Европското првенство остана без домаќини

Со завршувањето на првата фаза, Европското првенство покрај без Македонија на големо изненадување остана и без домаќините. После Словачка која вчера отпадна денеска истата судбина ја доживеа и селекцијата на Унгарија.

Вкупно 12 селекции си заминаа дома, а 12 продолжуваат со трката за пласман во завршниот викенд на шампионатот. Сепак, дефинитивно најголемото изненадување е отпаѓањето на Унгарија.

Инаку, во Групата 1 ќе играат: Данска, Црна Гора, Исланд, Холандија, Франција и Хрватска. Во Групата 2 ќе продолжат селекциите на: Германија, Полска, Шпанија, Шведска, Русија и Норвешка. Само првите две селекции од групите ќе можат да разигруваат за медалите.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО – ПРВА ФАЗА

РЕЗУЛТАТИ ОД 3. КОЛО

ГРУПА А

ЦРНА ГОРА – СЛОВЕНИЈА           33:32 (16:19)

МАКЕДОНИЈА – ДАНСКА             21:31 (11:15)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ДАНСКА33006
2ЦРНА ГОРА32014
3СЛОВЕНИЈА31022
4МАКЕДОНИЈА30030

ГРУПА Б

ИСЛАНД – УНГАРИЈА     31:30 (17:17)

ХОЛАНДИЈА – ПОРТУГАЛИЈА    32:31 (17:13)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ИСЛАНД33006
2ХОЛАНДИЈА32014
3УНГАРИЈА31022
4ПОРТУГАЛИЈА30030

ГРУПА Ц

УКРАИНА – ХРВАТСКА  25:38 (13:18)

ФРАНЦИЈА – СРБИЈА     29:25 (16:7)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ФРАНЦИЈА33006
2ХРВАТСКА32014
3СРБИЈА31022
4УКРАИНА30030

ГРУПА Д

ПОЛСКА – ГЕРМАНИЈА 23:30 (12:15)

БЕЛОРУСИЈА – АВСТРИЈА            29:26 (16:16)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ГЕРМАНИЈА33006
2ПОЛСКА32014
3БЕЛОРУСИЈА31022
4АВСТРИЈА30030

ГРУПА Е

БИХ – ШПАНИЈА              24:28 (14:12)

ЧЕШКА – ШВЕДСКА        27:27 (11:12)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ШПАНИЈА33006
2ШВЕДСКА31113
3ЧЕШКА31113
4БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА30030

ГРУПА Ф

СЛОВАЧКА – РУСИЈА     27:36 (9:19)

ЛИТВАНИЈА – НОРВЕШКА           29:35 (16:16)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1РУСИЈА33006
2НОРВЕШКА32014
3СЛОВАЧКА31022
4ЛИТВАНИЈА30030