ДРАМА покрај езерото: Охрид во последните секунди го сруши Металург

Ракометарите на Охрид прославија голема победа над тимот на Металург со 27-26, откако во драматична завршница за триумф погоди хрватскиот интернационалец Денис Тот. Домашните во првиот дел водеа со плус четири, гостите во вториот со плус три, но на крајот славеа охриѓани.

Серафимов го отвори резултатот, но потоа со три гола во серија, домашните го преземаа водството. Имаа избраниците на 6-3, потоа и 9-5, па Металург се доближи на 9-8. Во продолжение Манасков и Андоновски казнија две грешки на гостите и беше 11-8, но повторно гостите од Автокоманда се заканија и намалија на 11-10. Имаа избраниците на Иван Марковски шанса и за реми, но Даниловски одбрани.

Потоа пак грешеше Металург и Охрид се одлепи на највисоките плус четири, 15-11, но во последните секунди од првото полувреме, Додиќ со еден убав соло пробив, намали на 15-12. По седум минути игра во вториот дел, Металург комплетно се врати во игра и израмни на 15-15. Во продолжение се играше гол за гол, а на десетина минути до крајот гостите имаа плус три, 22-25.

Охриѓани не паднаа на психолошки план и израмнија на 25-25, а потоа погодија Калуѓеровиќ и Ивановски за 26-26 на две минути до крајот. Металург не погоди преку Серафимов, па остана за охриѓани време да постигнат победнички гол. Немаше премногу идеја во нападот, а во последните секунди од мечот, Денис Тот погоди од тешка позиција за голем триумф.

27 - 26
Конечен резултат

Место

СРЦ „Билјанини извори“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ОХРИД1527Победа
МЕТАЛУРГ1226Пораз

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило05
5Мартин Ивановскицентрален бек01
6Филип Кривокапиќцентрален бек11
7Бобан Блажескидесно крило05
8Наум Костовдесно крило00
9Игор Чагаљпивот01
10Филип Николовдесен бек00
13Борче Соколовцентрален бек00
14Михајло Младеновиќлев бек03
19Иван Тасескипивот13
24Мартин Манасковлев бек12
35Николче Ристескилево крило00
55Кристијан Димитриескипивот00
94Денис Тотдесен бек06
97Никола Даниловскиголман00
 Вкупно 327

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Александар Петковскидесен бек00
6Милан Поповиќлево крило06
7Дарио Кофилоскилево крило00
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило00
13Златко Хорватдесно крило16
15Василије Калуѓеровиќлев бек03
17Мартин Серафимовдесен бек14
19Милан Лазаревскипивот10
20Даниел Ѓорѓескиголман00
27Теодор Тодескилев бек00
28Андреј Митиќпивот00
44Стефан Додиќцентрален бек06
64Велко Маркоскилев бек11
 Вкупно 426

Officials

Судии:Делегат:
МИТРЕВСКИ ДИМИТАР
ТОДОРОВСКИ БЛАГОЈЧЕ
КАЛАНОСКИ СЛАВЧО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 1961770021
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР650115
3БУТЕЛ731310
4ПРОЛЕТ63039
5ОХРИД62228
6МЕТАЛУРГ71245
7СТРУГА60333
8ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 270252