Драма во последните секунди, Лук Стеинс погоди за реми меѓу Холандија и Хрватска

Репрезентациите на Хрватска и Холандија, на својот последен натпревар на ЕП одиграа возбудливо до самиот крај, а конечниот епилог беше можеби и најреален, откако средбата заврши без победник, 28:28.

Избраниците на Хрвоје Хорват имаа добар старт и со трите погодоци на Шипиќ имаа 3:1. На Холанѓаните им требаше две до три минути за да се вратат во игра и да израмнат на 3:3. Голманот на Холандија, Тијс ван Лејвен, како и хрватскиот чувар на мрежата, Иван Пешиќ на моменти беа главните виновници за израмнетиот натпревар.

Холандија предводена од Јансен и креаторот на играта, Стеинс, од 20. минута, па сѐ до крајот на првото полувреме, константно одржуваше водство од еден до два гола разлика откако претходно главно резултатот беше нерешен.

Холандската репрезентација своето водство од 10:9 го зголеми на 11:9, благодарение на неколку грешки на Хрватите, и успеа на полувреме на замине со два гола позитива, 15:13.

Мартиновиќ со два гола во низа го изедначи резултатот на 15:15 во второто полувреме. Во следниот период се играше гол за гол. Ракометарите на Холандија никако не можеа да се одлепат на два гола предност бидејќи Пилиповиќ бранеше кога беше најпотребно. По нерешениот резултат од 19:19, во 45. минута, Мартиновиќ и го донесе првото водство на својата репрезентација во второто полувреме, 20:19.

Кризниот период во холандскиот табор резултираше со серија од 4:0 на Хрватска. Циндриќ и Срна беа ефикасни во следните два напади за најголемо водство на хрватската репрезентација од три разлика, 22:19.

Во последните десет минути се влезе во егал завршница бидејќи водството на Хрватска брзо се стопи, па така Холанѓаните дојдоа до минус еден, 23:24. На две минути до крајот резултатот гласеше 27:26 за Хрватска. Со добар организиран напад, Холанѓаните преку Ставаст дојдоа до нерешен резултат, 27:27.

Во последните напади за двете репрезентации успешни беа Тин Лучин, кој погоди за 28:27, но Холанѓаните во последните секунди со голот на Лук Стеинс се изборија за реми на овој дуел, 28:28.

28 - 28
Конечен резултат

Место

МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА АРЕНА БУДИМПЕШТА

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ХОЛАНДИЈА1528Реми
ХРВАТСКА1328Реми

ХОЛАНДИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Ивар Стравастцентрален бек11
5Рутгер тен Велделево крило03
6Нико Блаувцентрален бек00
7Робин Шонакерлев бек01
9Флоран Буржецентрален бек04
11Исо Слујтерсдесен бек00
12Лук Стеинсцентрален бек16
13Самир Бенганемпивот12
14Боби Шагендесно крило04
17Иво Стеинспивот01
24Џефри Бомхуверлево крило00
27Алек Смитдесно крило00
34Том Јансендесен бек05
36Рене де Кнегтголман00
70Тис ван Леувенголман00
77Дани Бајенсцентрален бек01
 Вкупно 328

ХРВАТСКА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Кристијан Пилиповиќголман00
3Марино Мариќпивот00
8Анте Гаџацентрален бек01
10Јаков Гојунлев бек00
12Иван Пешиќголман00
20Матео Марашдесен бек00
21Верон Начиновиќпивот00
27Иван Чупиќдесно крило01
33Лука Циндриќцентрален бек02
41Тин Луцинцентрален бек02
51Иван Мартиновиќдесен бек012
53Марин Шипиќпивот08
56Давор Чаварлево крило00
57Филип Главашдесно крило00
58Звонимир Срналев бек32
62Марин Јелиниќлево крило00
 Вкупно 328

Officials

Судии:
Матијас Ватервик -Шведска
Мирза Куртагиќ -Шведска

ЕП 2022, ГРУПА 1 – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ДАНСКА54018
2НОРВЕШКА54018
3ШВЕДСКА53026
4СЛОВЕНИЈА52034
5УНГАРИЈА51042
6ХРВАТСКА51042