Димитриевски го наполни голот на Анаитасуна, но Синфин освои само бод

Екипата на Синфин за која настапува Дарко Димитриевси одигра еден заостанат натпревар од Асобал лигата на кој обезбедија реми против Анаитасуна со 28:28.

Ова беше убава можност и за победа, но Синфин не ја искористи шансата. На полувреме Анаитасуна имаше 16:11, а потоа во вториот дел гостите се вратија во ритам и дојдоа до нерешен резултат.

Со овој бод составот на Синфин малку ја поправи бодовната ситуација, но остана во опасната зона на табелата.

Дарко Димитриевски е играчот кој го водеше составот на Синфин кон бод на овој дуел. Тој беше најефикасниот на средбата со седум гола. Имаше и солидна реализација бидејќи овие седум гола ги постигна од 11 шута кон голот на противникот.