Денеска на терените: Македонија стартува со игрите во Еуро купот

Со пресметката против Црна Гора која е закажана за денеска од 20:15 часот во салата во СЦ „Борис Трајковски“ почнуваат настапите за Македонија во ЕХФ Еуро купот каде играат домаќините на Европското првенство во 2022 година и последниот Европски првак.

Македонија првите две средби ги игра против Црна Гора и ова се очекува да биде интересен натпревар на кој сигурно ќе има што да се види од подновената репрезентација во која се најдоа неколку ракометарки што во последните месеци играа за кадетската и младинската селекција.

Покрај овој дуел се играат и средби од полуфиналето на Супер Глоуб турнирот во Саудиска Арабијта.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

12:45ч

САН ФРАНЦИСКО –АЛ НОР (Супер Глоуб)

15:00ч

СИДНЕЈ – ЕЛ ЗАМАЛЕК (Супер Глоуб)

17:00ч

КАУСТИК – САРАТОВ (Русија Супер лига)

17:15ч

МАГДЕБУРГ – АЛБОРГ (Супер Глоуб, полуфинале)

17:30ч

ХРВАТСКА – УКРАИНА (Квалификации за ЕП, жени)

18:00ч

СТАВРОПОЛ – ПЕРМ (Русија Супер лига)

18:30ч

АРЕНДАЛ – КОЛСТАД (Норвешка 1)

19:00ч

ШВЕДСКА – ИСЛАНД (Квалификации за ЕП, жени)

19:15ч

КАДЕТЕН – КРИЕНС (Швајцарија 1)

19:30ч

ГУМЕРЗБАХ – ФЕРНДОРФ (Куп на Германија)

ПИЊЕИРОС – БАРСЕЛОНА (Супер Глоуб, полуфинале)

20:00ч

ДАНСКА – АВСТРИЈА (Квалификации за ЕП, жени)

ЖЕНЕВА – БЕРН (Швајцарија 1)

20:15ч

МАКЕДОНИЈА – ЦРНА ГОРА (ЕХФ Еуро куп)

ГЕРМАНИЈА – ГРЦИЈА (Квалификации за ЕП, жени)

21:00ч

БРАЗИЛ – БОЛИВИЈА (Шампионат на Јужна и Централна Америка, жени)

21:30ч

КОПАВОГУР – ФХ ХАФНАРФЈОРДУР (Исланд 1)

23:00ч

ЧИЛЕ – УРУГВАЈ (Шампионат на Јужна и Централна Америка, жени)