Два црвени картони и 70 погодоци – КЛ7 со полн плен се враќа од Струмица

По тешката победа над Јуниор Кисела Вода, ракометарите на КЛ7 стигнаа до триумф на гостувањето кај составот на Астраион со убедливи 30-40. На полувреме гостите водеа со пет разлика, 15-20.

Струмичани изненадувачки отворија со водство од 5-2, но набрзина КЛ7 се врати во игра и поведе со 5-6.

Астраион водеше со 7-6, но избраниците на Игор Котевски со серија од четири погодоци за 7-10 ја преземаа контролата на теренот и до паузата обезбедија плус пет, 15-20.

Во второто полувреме само рутински беше одработена задачата, а гостинскиот тренер им даде шанса на сите ракометари. Се играше без одбрана и на двете страни, па до крајот паднаа 70 погодоци.

Поради три исклучувања во вториот дел, црвени картони добија Ѓорѓи Касапов од Астраион и Андре Буторац од КЛ7. Ова беше трет триумф за КЛ7 во разигрувањето за опстанок во суперлигашкото друштво, додека Астраион го доживеа третиот пораз.

30 - 40
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Парк“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
АСТРАИОН1530Пораз
Г.А.-КЛ72040Победа

АСТРАИОН

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Мартин Перовановиќголман00
2Димитар Бонев-00
5Васко Наковдесен бек17
6Миливој Котевски-01
8Марко Стојанов-00
9Филип Кавазовцентрален бек02
11Ренато Панделишев-00
12Александар Гоџировголман00
13Ристо Манчев-00
14Дарко Катранџиевлево крило05
17Ѓорѓи Касаповдесно крило31
27Мартин Ристов-00
69Славе Јанковскилево крило09
77Христијан Ефтимовцентрален бек25
 Вкупно 630

Г.А.-КЛ7

# Играч Позиција Исклучување Голови
6Филип Крстескипивот00
8Андре Буторацдесен бек31
10Симон Гуческилево крило03
11Игор Ѓоргиевцентрален бек26
13Бобан Каковскицентрален бек17
14Кристијан Симоноскипивот01
15Бојан Љубевскилев бек10
17Божидар Илиескицентрален бек04
19Мартин Димовскидесен бек01
20Иван Галевски-00
22Евгениј Темелкоскидесно крило07
23Емилијан Ѓорговскилев бек02
24Олег Јордановлев бек05
26Марко Стојковиќпивот02
31Глигор Гајиќцентрален бек11
33Виктор Василевскиголман00
 Вкупно 840

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
ЧАВДАРОВ ВАСИЛ
ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРИЛЕП14100430
2ТИКВЕШ 20141491428
3РАДОВИШ1491428
4Г.А.-КЛ71490527
5РАБОТНИЧКИ1470721
6ЈУНИОР К.В.1461719
7МЛАДОСТ 19771441913
8АСТРАИОН1400140