Данска ја прегази Холандија и го потврди пласманот во полуфинале

Репрезентацијата на Данска ја продолжува победничката низа на Европското првенство и славеше лесна и убедлива победа во претпоследното коло од групната фаза против Холандија со 35:23 за потврда на пласманот во полуфиналето.

Холанѓаните се најмногу погодени од коронавирусот, после одличните изданија на воведните натпревари останаа без клучните играчи и немаа сили да се спротивстават на светскиот шампион. На овој дуел настапија без двајцата носители на играта Кај Смитс кој беше позитивен на коронавирус и Лук Стеинс кој мечот го преседе на клупата.

Уште од почетокот Данците доминираа на теренот и рано најавија лесен триумф. Веќе во 16. минута Данска имаше предност од 11:6, а до крајот на првите 30 минути ја продолжи доминацијата и рано ја обезбеди победата кога водеа 21:12 на полувремето.

Данска влезе во натпреварот максимално и играше на потребното ниво. Особено расположени за игра беа Микел Хансен, Матијас Гидсел и Јохан Хансен кои сигурно ја водеа својата репрезентација низ натпреварот. Во второто полувреме без многу проблеми го приведоа до крај на наптреварот со рутинска игра за зацврстување на првото место на табелата.

Гидсел беше најефикасен со девет гола без промашување и беше прогласен за играч на натпреварот. Микел Хансен и Јохан Хансен постигнаа по седум гола седум гола. Во составот на Холандија Дани Баијенс беше најпрецизен со шест погодоци. Во последното коло Данска ќе игра против Франција, а Холандија за противник ќе ја има Хрватска.

35 - 23
Конечен резултат

Место

МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА АРЕНА БУДИМПЕШТА

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ДАНСКА2135Победа
ХОЛАНДИЈА1223Пораз

ДАНСКА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Никлас Ландинголман00
4Магнус Ландинлево крило04
7Емил Јакобсенлево крило01
11Расмус Лауге Шмитцентрален бек00
15Магнус Саугструп Јенсенпивот01
17Ласе Свандесно крило00
20Кевин Мелерголман00
21Хенрик Мелгард Јенсенцентрален бек00
22Мадс Менсах Ларсенлев бек00
23Хенрик Тофт Хансенпивот10
24Микел Хансенлев бек07
26Јохан Хансендесно крило07
28Ласе Андерсонлев бек00
32Јакоб Холмлев бек04
33Матијас Гидселдесен бек09
34Симон Халд Јенсенпивот02
 Вкупно 135

ХОЛАНДИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Ивар Стравастцентрален бек14
4Ларс Коијпивот01
6Нико Блаувцентрален бек01
7Робин Шонакерлев бек11
9Флоран Буржецентрален бек01
12Лук Стеинсцентрален бек00
14Боби Шагендесно крило02
17Иво Стеинспивот01
27Алек Смитдесно крило01
32Томи Фалкелево крило11
34Том Јансендесен бек04
36Рене де Кнегтголман00
70Тис ван Леувенголман00
77Дани Бајенсцентрален бек06
 Вкупно 323

Officials

Судии:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ

ЕП 2022, ГРУПА 1 – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ДАНСКА54018
2ФРАНЦИЈА54018
3ИСЛАНД53026
4ХРВАТСКА51133
5ХОЛАНДИЈА51133
6ЦРНА ГОРА51042