Вардарецот Дарко Ѓукиќ на списокот на Херона за двомечот со Чешка

Селекторот на репрезентацијата на Србија Тони Херона го објави списокот за ЕХФ неделата во која Србите ќе одиграа два пријателски натпревари против Чешка.

На списокот на Херона се најде и вардарецот Дарко Ѓукиќ.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ РАКОМЕТАРИ:

Дејан Милосављев (Фуксе Берлин), Владимир Цупара (Веспрем), Милан Бомаштар (Адемар), Немања Илиќ (Тулуз), Вања Илиќ (Шартр), Мијајло Марсениќ (Фуксе Берлин), Драган Пешмалбек (Нант) Немања Ратковиќ (Војводина), (Богдан Радивојевиќ (МОЛ Пик Сегед), Дарко Ѓукиќ (Вардар), Петар Ѓорѓиќ (Бенфика), Илија Абутовиќ (Рај Некер Левен), Урош Борзаул (Тулуз), Ѓорѓе Ѓекиќ (Шартр), Марко Милосављевиќ (Адемар), Јовица Николиќ (Војводина), Милош Орбовиќ (Луцерн) и Немања Зеленовиќ (Гепинген).

Собирот на српската репрезентација е закажан за 13. март во Белград, а натпреварите со Чешка се закажани за 18. и 19. март.