Во Прилеп последните пет минути немаше гол – на крајот Пролет освои бод

Амбициите на Прилеп конечно да стигне до плејофот уште во првото коло паднаа во вода, бидејќи домаќините успеа само да освои бод на дуелот со Пролет во меч то заврши реми, 30-30 (18-18). Ќе мора повеќе да се потрудат на следните мечеви.

Двете екипи не постигнаа гол во последнитепет минути, туку се бореа за секоја топка, ама мрежите останаа „нечепнати“.

Александар Василевски покажа дека не постои стра и млад играч, туку добаr i лош, А тој игра во одлична форма, и во Прилеп даде десет гола со кои беше еден од лидерите на гостинскиот тим. Ласко Андоновски даде седум гола за Пролет.

Пролет имаше предност и од 4-5 гола во првото полувреме, но таа предност не ја задржаа. Потоа во вториот дел се играше „ гол за гол“ се до последните пет минути. Тогаш прво Василевски погоди за водство 30-29, а Рајатовски израмни на 30-30.

Иако потоа екипите имаа шанси, не успеаја да постигнат гол.