Вардар ја продолжи победничката серија, славеше против Деспина

Ракометарките на Вардар ја продолжија победничката серија во Женската лига, откако на гостувањето во Прилеп кај Деспина триумфираа со 31:22.

Прилепскиот тим парираше во воведниот дел, добро се држеше до 4:4, потоа „црвено-црните“ започнаа постепено да се одлепуваат и на полувреме заминаа со активен резултат од 13:6.

Во вториот дел до израз дојде квалитетот меѓу двете екипи, избраничките на Платон ја подобрија играта во одбраната и дојдоа до поголема разлика.

Една од најзаслужните за високата победа на скопскиот тим беше голманката Андреа Илиќ со 12 интервенции.

Предводнички во нападот на некогашниот македонски шампион беа Симона Василева и Леона Миленковска, двете ракометарки постигнаа по шест погодоци.

Во составот на Деспина се истакна Ангела Камческа со седум погодоци, по четири запишаа Сања Цветкоска и Мери Гичева.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243