Тиквеш по триумф над дебитантот, Прилеп на меч „се или ништо“

Со утрешниот дуел меѓу Тиквеш и Аеродром ќе стартува новото, деветто коло во суперлигашката конкуренција. Кавадарчани по елиминацијата во Европскиот Куп, сега целосно се посветени на домашните обврски и во дуелот со дебитантот се истакнати фаворити.

Составот на Аеродром, кој во досегашниот тек од сезоната собра 12 бодови, односно триумфираше на четири дуели, ќе се обиде да покаже квалитетна игра пред кавадаречката публика.

Тиквеш има само еден пораз, од вицепрвакот, па така се очекува да дојде до нови бодови на свое конто и да ја продолжи трката за првата позиција на табелата во Групата А.

Голема борба се очекува на дуелот против Прилеп и Пролет, две екипи кои посакуваат пласман во плеј-оф фазата.

Утрешниот дуел под Марковите Кули може да одлучи дали прилепчани ќе фатат приклучок кон најдобрите четири екипи на табелата или Пролет ќе направи голем чекор кон остварување на посакуваната цел.

На програмата во сабота ќе има два дуели, двата ќе се одиграат во Автокоманда каде што вицепрвакот ќе го пречека Охрид, додека дебитантот силите ќе ги одмери со Еурофарм Пелистер.

Во недела ќе играат Голден Арт и Вардар Неготино, односно Скопје и вториот тим на Еурофарм Пелистер.

Тимот на Струга дуелот со Куманово ќе го одигра на 31 октомври, бидејќи тренерот на стружани Наум Танески има репрезентативни обврски со кадетската репрезентација.

Вардар и Бутел во натпревар од деветтото коло ќе се сретнат на 8 ноември во спортската сала „Антон Димитров“.

Супер лига, 9. коло, распоред:

Група А

27/10, 18:30 часот, Тиквеш – Аеродром
28/10, 19:00 часот, Алкалоид – Охрид
29/10, 17:00 часот, Скопје – Еурофарм Пелистер 2
31/10, 19:30 часот, Куманово – Струга

ПозЕкипаНПРЛБ
1АЛКАЛОИД14131040
2ОХРИД14110333
3ТИКВЕШ14110333
4СТРУГА1470721
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21460818
6АЕРОДРОМ1441913
7КУМАНОВО1412115
8СКОПЈЕ1402122

Група Б

27/10, 19:00 часот, Прилеп – Пролет
28/10, 15:30 часот, Мулти Есенс – Еурофарм Пелистер 
29/10, 18:00 часот, Голден Арт – Вардар Неготино
08/11, 18:00 часот, Вардар – Бутел Скопје

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196114130139
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130139
3БУТЕЛ1480624
4ПРОЛЕТ1471622
5ГОЛДЕН АРТ1452717
6ПРИЛЕП14311010
7МУЛТИЕСЕНС1430119
8ВАРДАР НЕГОТИНО1420126