Шипжак беше незапирлив, ПСЖ славеше над ПИК Сегед

Ракометарите на ПСЖ со победа го завршија настапот во групната фаза во Лигата на шампионите, откако на свој терен триумфираа против ПИК Сегед со 37:33.

Францускиот тим до победата дојде со подобрата игра во вторите 30 минути, а на полувреме резултатот беше 15:14 во корист за „светците“.

Одлична партија во дресот на ПСЖ имаше кружниот напаѓач Камил Шипжак, кој постигна десет погодоци. Кај поразениот табор се истакнаа Мигел Мартинс и Иманол Алустиза со по осум погодоци.

ПСЖ во групата А, во која се натпреваруваше и македонскиот шампион Еурофарм Пелистер, заврши на 3. позиција.

Избраниците на Раул Гонзалез на 14 одиграни натпревари остварија биланс од осум победи, пет порази и едно реми.

Сепак, третото место ПСЖ ги носи само во осминафиналето, додека директен пласман во четвртфиналето од спомената група обезбедија Кил и Алборг.