Охрид им се врати на победите, Куманово не беше пречка

Ракометарите на Охрид се вратија на победничките патеки во Супер лигата, откако по поразот од вицепрвакот во Автокоманда, на домашен терен славеа против Куманово со 33-25.

Победникот беше решен уште по првиот дел, кога момците на Стевче Алушовски имаа десет гола предност, а второто полувреме беше искористено за минутажа на сите ракометари и воигрување нови комбинации.

Кумановци имаа проблеми со ростерот, во Охрид допатуваа само со 11 ракометари, кои тешко го следеа домашниот ритам. И по десет кола, остануваат една од двете екипи што досега нема ниту една победа во суперлигашкото друштво.

На стартот беше 3-0 за Охрид со головите на Цирар, Ојлески и Бојаниќ, а потоа и 5-1, 8-2 и веќе стана јасно каков натпревар ќе гледаме до крај. До паузата домашните обезбедија плус десет, 19-9.

Во второто полувреме немаше големи возбудувања. Тасески, Дрогришки, Ристески…беа расположени за игра, па Охрид во еден момент имаше и 11 гола разлика, која кумановци во финишот малку ја намалија.

Најдобри стрелци во победничкиот табор беа Никола Шипинкоски и Владимир Бојаниќ со по пет реализации, додека во екипата на Куманово, седум гола имаше Уча Гамзардија, а по пет пати погодија Дарио Симоноски и Јован Даневски.

ПозЕкипаНПРЛБ
1АЛКАЛОИД14131040
2ОХРИД14110333
3ТИКВЕШ14110333
4СТРУГА1470721
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21460818
6АЕРОДРОМ1441913
7КУМАНОВО1412115
8СКОПЈЕ1402122