Илиев даде 10 гола за едно полувреме, Бисинов имаше лесна задача со Македонија ЃП

Тимот на Бисинов ја оствари oсмата победа во осмиот одигран натпревар во прволигашката конкуренција, откако на домашен терен беше подобар од Македонија Ѓорче Петров сo 38-25.

Одново капитенот Ивица Илиев беше најпрецизен на теренот, постигна десет гола во првиот и уште еден во вториот дел, па велешани рано ги обезбедија трите бода на овој натпревар.

Гостите одржуваа рамнотежа во првите петнаесетина минути до 6-5, а потоа како одминуваше времето, така домаќините ја преземаа контролата и полека ја градеа предноста која беше седум гола на паузата, 20-13.

Второто полувреме беше формалност, шанса за настап добија сите ракометари и немаше дилеми околу победникот.

Најдобри стрелци во победничкиот тим покрај Илиев со 11 гола, беа Филип Силјанов со шест и Александар Стојменов со пет погодоци, додека во составот на Македонија Ѓорче Петров се истакна Бојан Божиновска со осум гола.

Бисинов е прв на табелата во групата Б со 24 бода и сигурно место во плеј-офот, додека Македонија ЃП останува на делба на четвртото место со Кичево и ќе бара потврда во ТОП 8 на следните натпревари.