Црногорците во големи проблеми пред дуелот со Македонија

Првиот ривал на Македонија на Европското првенство во Словенија ќе биде селекцијата на Црна Гора.

Селекторот Драшко Мрваљевиќ откри дека неговата репрезентација се соочува со големи проблеми пред настапот.

„Конкуренција е голема како никогаш. Ова е прилика нашите ракометари да покажат квалитет и да му дадат одговор на стручниот штаб колку можат да сметаат на нив во иднина. На пријателските средби со Израел и Словенија, се повредија Филип Бозовиќ и Семир Фека, а претходно и Мојаш Николиќ. Но тука не е крајот на проблемите. Еден од најважните играчи во ротацијата, Игор Мрваљевиќ на последниот тренинг доживеа повреда на рамото и неизвесен е за настап. Имаме само еден пивот, но ќе се бориме со тоа што го имаме. Хрватска е фаворит во групата, но Австрија и Македонија имаат свој квалитет, па не чекаат тешки дуели“, вели Мрваљевиќ.

Македонија и Црна Гора ќе играат на отворањето на Европското првенство, утре со почеток во 12:00 часот.