Член на Војводина беше изнесен на носилки, го пропушта ЕП во јануари

Српскиот репрезентативец Милан Милиќ нема да настапи на Европското првенство 2024, кое ќе се одржи во Германија.

Десниот бек, кој во својата кариера настапуваше и за екипата на Нант, на вчерашниот дуел против Ла Риоха заработи тешка повреда.

При обидот за реализација на цепелин во нападот на Војводина, 25-годишниот ракометар скокна, ја фати топката, шутна, а потоа остана да лежи на подот.

По повредата на Милиќ, натпреварот беше во прекин одреден временски период, а десниот бек беше изнесен на носилки.

Милиќ има тешка повреда на коленото и веројатно нема да биде во комбинација за настап на континенталниот собир во јануари.

Веќе подолго време е повреден новиот играч на Војводина и екс ракометар на Вардар, Металург и Охрид, Стефан Додиќ, додека членот на Вецлар, Јовица Николиќ, кој исто така имаше повреда на коленото, нема да настапи на Европското првенство.