Романија

Сара Ристовска започна со подготовките во Рапид Букурешт

Македонската репрезентативка Сара Ристовска денеска ги започна подготовките за претстојната сезона со новиот клуб Рапид Букурешт. Таа по пет сезони замина од ЦСКА Москва и ќе има друг предизвик во кариерата, а ќе се врати...

Динамо Букурешт најде замена за Циндриќ

Романскиот шампион Динамо Букурешт промовираше ново засилување за претстојната сезона во која ќе има големи амбиции. Како замена за Лука Циндриќ кој замина во Веспрем, Динамо го ангажираше израелскиот репрезентативец Јоав Ламбросо. Средниот бек доаѓа од...

Некогашна вардарка има нов клуб во Романија

Некогашната ракометарка на Вардар, Марија Петровиќ, во новата сезона ќе има нов предизвик во кариерата. Таа потпиша за составот на Таргу Жиу, а тоа ќе биде трет романски тим за кој ќе настапува српската репрезентативка. Петровиќ...

Пред сите: Ристовска и Рапид Букурешт стартуваат со тренинзи на 8 јули

Македонската репрезентативка Сара Ристовска на 8 јули ќе ги започне подготовките за новата сезона со новиот клуб Рапид Букурешт. Таа по пет сезони замина од ЦСКА Москва и ќе има друг предизвик во кариерата, а...

Екс стратегот на Вардар се одомаќини во Романија

Црногорскиот стратег Перо Милошевиќ потпиша нов договор со романскиот тим Политехника Темишвар. По разделбата со Ловќен по есенската полусезона, тој замина да ја спаси Политехника од испаѓање во понизок ранг и успеа во тоа. Раководоството му...

Ривал на пелистерци се засили со дански пивот

Еден од ривалите на Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите, Динамо Букурешт, промовираше нов ракометар за претстојната сезона. Романскиот шампион се засили со данскиот кружен напаѓач Фредерик Ладефогед, кој потпиша договор на две сезони. Тој има...

Екс член на Тиквеш ќе му прави друштво на Михаљевиќ во Васлуи

Поранешниот член на Тиквеш, Арнад Хамзиќ, во новата сезона ќе има нов предизвик на интернационално ниво. Левиот бек од Австрија ќе се пресели во Романија и таму ќе настапува за амбициозниот тим на Васлуи. Босанскиот интернационалец,...

Добија вајлд-карта, ама натпреварите во ЛШ ќе ги играат далеку од дома

Романскиот шампион Динамо Букурешт за разлика од ланската сезона, оваа доби вајлд-карта за Лигата на шампионите. Сепак салата на Динамо не ги исполнува условите на ЕХФ за натпревари од машката ЛШ, а големата сала „Поливалента“...

Од Пролет во Романија – Михаљевиќ потпиша за Васлуи

Црногорскиот чувар на мрежата Данило Михаљевиќ од ова лето ќе има нов предизвик во кариерата. Михаљевиќ, кој минатите две сезони ги помина во составот на Пролет, во следната сезона ќе брани за романскиот Васлуи. Црногорецот имаше...

Од Битола во Романија – Пиеховски потпиша за Турда

Довчерашниот член на Еурофарм Пелистер, Матеуш Пиеховски, во следната сезона ќе настапува во романскиот шампионат. Кружниот напаѓач, кој во редовите на битолскиот тим играше во вториот дел од изминатата сезона, потпиша за Потаиса Турда. Полјакот во...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ