Романија

Сензација во Романија: Фочани и Горан Крстевски го шокираа ЧСМ Букурешт

Македонскиот интернационалец, Горан Крстевски и неговиот тим, Фочани направија вистинско изненадување со победата над ЧСМ Букурешт од 30:26 во рамките од второто коло во Романската лига. Екипата на ЧСМ Букурешт беше во водство во поголемиот...

Шок за Пасквал, Сорендо, Дисингер…Констанца го грабна трофејот во Суперкупот

Ракометарите на Констанца го освоија првиот трофеј сезонава откако го совладаа големиот ривал и шампион на земјата, Динамо Букурешт во Супер купот на Романија со 19:18. Во израмнет натправар со малку голови Констанца стигна до...

Португалецот Барош што играше во Македонија има нов клуб

Еден од поранешните ракометари на Еурофарм Пелистер, Серхио Барош  кој прикажуваше одлични партии во Битола, во новата сезона ќе настапува во амбициозната екипа на Бузау од Романија. Веста за неговиот трансфер беше и официјално потврдена...

Штериова на рехабилитација, во октомври се враќа во Романија

Македонската репрезентативка Марија Штериова не ги започна подготовките за новата сезона со нејзиниот тим Глорија Бузау. Штериова во моментов се рехабилитира од повредата од левото рамо која ја заработи во март годинава. Таа во октомври би...

Чави Пасквал остана без главниот дефанзивец – Савенко ја заврши кариерата

Капитенот на Динамо Букурешт, Дан Савенко преку социјалните мрежи објави дека ја завршува својата кариера. Раководството на Динамо Букурешт со големиот број на засилувања за престојната сезона најави целосна реконструкција на тимот. Пикерот својата кариера...

Романците платија оштета, екс голманот на Вардар заминува од Адемар Леон

Претседателот на Адемар Леон, Каетано Франко за „La Nueva Cronica“ откри дека алжирскиот голман Калифа Гедбан повеќе не е член на нивниот тим. За услугите на поранешниот голман на Вардар е заинтересиран Динамо Букурешт...

Скандал во Романија: Договорија трансфер, почнаа со подготовки, а по три дена добија шут-карти

Тројца романски ракометари тврдат дека биле измамени од новиот тим Александрија кој обезбеди настап во најдобрата лига за наредната сезона. Андреј Воинеа, Католин Костеа и Михаи Бечеру се договориле усно со клубот, пристигнале во...

Само што почнаа со подготовки, тренерот на Фејсбук соопшти дека заминува од клубот (ФОТО)

Екипата на Баја Маре остана без тренер, откако нејзиниот предводник, Костика Бучечи преку социјалната мрежа Фејсбук соопшти дека поднесува оставка од главната функција на тимот. Бучечи одлучи да го раскине договорот со Баја Маре, иако...

Андреа Кликовац останува верна на ЧСМ Букурешт (ФОТО)

Шампионот на Романија во женска конкуренција, ЧСМ Букурешт ја задржува во своите редови репрезентативката на Црна Гора, Андреа Кликовац. Црногорката реши да го продолжи договорот со клубот од Букурешт до 2023 година. Веста за продолжување...

Ја прекинува пензијата и се враќа во силна екипа (ФОТО)

Романската екипа Рапид Букурешт за новата сезона планира тим кој ќе биде конкурентен за првите три позиции на табелата во романскиот шампионат. Раководството на клубот пред завршувањето на изминатата сезона објави некои квалитетни засилувања,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ