четврток, септември 16, 2021

ЕХФ

Ривалот на Македонија покажа слабости: Австрија едвај ја победи Холандија

Еден од противниците на Македонија на претстојното Европско првенство во јануари следната година, домаќинот Австрија, забележа втора победа во рамките на ЕХФ недела. По триумфот над Србија, избраниците на Алеш Пајовиќ, иако славеа и над...

Крилото на Бутел беше меч винер: Мајиќ по истекот на времето донесе победа за...

Левото крило на Бутел Скопје, Мирко Мајиќ, одново имаше одличен настап за селекцијата на Црна Гора, откако беше стрелец на победничкиот погодок на вториот натпревар против Босна и Херцеговина за 27-26. Иако гостите беа најчесто...

Украинците промашија четири пенали и вторпат загубија од Тунис

Еден од трите ривали на Македонија на Европското првенство следната година, Украина, одигра два натпревари со Тунис, но и двата ги загуби. По првиот пораз со 25-20, на овој дуел избраниците на Сергеј Бебешко беа...

Драма во Златната лига: Франција по седмерците се радуваше против Шпанија!

Првиот турнир од Златната лига, што изминативе денови се одржа во Данска, го освои селекцијата на Франција. Франција во финалето беше подобра од Шпанија, дури по изведувањето на ударите од седум метри, откако мечот во...

Чешка вторпат падна пред Швајцарија

По вчерашниот убедлив пораз од Швајцарија со 35-25, еден од ривалите на Макеоднија на Европското првенство, селекцијата на Чешка загуби вторпат од истиот противник со 30-29. Во првиот дел Чесите го диктираа темпото, погодуваа најчесто...

Украина не успеа во Африка, поразена е од Тунис

Противникот на Македонија на Европското првенство во јануари, Украина денеска имаше контрола против селекција од Африка, но резултатски не успеа да заврши според планот. Репрезентацијата на Тунис беше подобра и го доби овој дуел со...

Добри вести за Металург: Дупјачанец на терен после ЕХФ неделата

Првиот избор за голот на Металург, а воедно и најискусниот ракометар во тимот, Даниел Дупјачанец би требало да се врати на терените на почетокот на ноември. Тој се повреди на дуелот против Струга во четвртокот,...

Бутел Скопје пропушти златна шанса во ЕХФ Купот, елиминиран со гол во последната секунда

Ракометартите на Бутел Скопје претпреа пораз на реванш дуелот со ЗТР Запорожје со 29:24 и беа елиминирани од ЕХФ купот. Домашната победа од 18:14 беше недоволна залиха за пласман во 2. коло од ЕХФ...

Даскалоски за 24 Ракомет: Добро е што се четири разлика, поголема предност може да...

Екипата на Бутел Скопје ќе понесе четири гола предност на реваншот во Украина кој следната недела ќе се одигра на теренот на ЗТР Запорожје. Бутел Скопје победи со 18:14 на првиот дуел и овој...

Грчевски за 24 Ракомет: Испишавме историја за Бутел Скопје, на реваншот одиме со кренати...

Екипата на Бутел Скопје дојде до победа од 18:14 на првиот натпревар од 2. коло во Купот на ЕХФ и на тој начин се избори за убава предност за реваншот кој ќе се игра...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ