понеделник, октомври 19, 2020

Бундес лига

Саздовска во одлична форма, Турингер славеше кај Бломберг

По поразот во минатото коло од Битигхајм во дербито на Бундес лигата, тимот на Турингер каде што настапува македонската репрезентативка Јована Саздовска, се врати на победничките патеки. Турингер славеше на гостувањето кај составот на Бломберг...

По пет сезони заминува од Рајн Некар: Ларсен се сели во Фленсбург!

Данскиот репрезентативец Мадс Менса Ларсен, во новата сезона ќе остане во Бундес лигата, но ќе има нов клуб. Тој би требало да го засили „данскиот“ клуб во Германија - Фленсбург, откако 28-годишниот лев бек кој...

Вардар и Фуксе Берлин останаа со празни раце: Шкуринскиј останува во Мешков Брест!

Рускиот репрезентативец Александар Шкуринскиј, кој ги брани боите на белорускиот првак Мешков Брест и кој беше на радарот на Вардар и на Фуксе Берлин, ќе остане во Белорусија. Левиот бек го продолжи договорот со Мешков...

Без што Кузмановски и Магдебург не одат на гостување во Бундес лигата? (ФОТО)

Магдебург во 11. коло од Бундес лигата гостуваше кај Лајпциг и оствари победа од 26:25. Со оглед на тежината на првнството на ракометарите им е неопходно опуштање после натпреварите, а во Германија тоа стандардно...

Рајн Некар „купува“ од вториот тим

Рајн Некар во својата втора екипа пронајде талент кој се очекува да биде еден од главните играчи на тимот во иднина. Управата на клубот одлучи да му понуди договор на најдобриот играч во нивниот...

Петар Ангелов “раскина” со Ратинген

Поранешниот македонски репрезентативен голман и поранешен чувар на мрежата на Тиквеш, Вардар, Пелистер, Металург, Анталија, Кремс и Трембле, не е повеќе член на германскиот нисколигаш Ратинген. Договорот е раскинат со заемна согласност и искусниот голман...

Чиста десетка за Стојковска, го носи Цвикау кон врвот

Тимот на Цвикау, каде што настапува македонската интернационалка Симона Стојковска, забележа важна  победа на гостински терен во Втората Бундес лига. Цвикау славеше над Розенгартен со 29-31, а најголемите заслуги за триумфот над второпласираниот тим на...

Миркуловски и Вецлар „украдоа“ бод против лидерот во Бундес

Филип Миркуловски и колегите од Вецлар во рамки на 12. коло од Бундес лигата се изборија за големо реми против лидерот на табелата, Хановер играјќи 25:25. Ова беше одличен натпревар така што Вецлар може...

Македонското дерби во Бундес заврши без победник

Натпреварот меѓу Балинген и Штутгарт во Бундес лигата финишираше со нерешени 25:25, па ова беше дуел на македонските репрезентативци на кој немаше победник. Талески и Пешевски имаа скромен придонес, но на крајот мораа да...

Томовски доби 42-годишник за конкурент во Лудвигсхафен

Македонскиот репрезентативен голман Мартин Томовски, добива конкуренција на голот на бундеслигашот Лудвигхсафен. Германскиот тим имаше проблеми на голманската позиција, бидејќи Стефан Ханеман поради повреда ќе отсуствува од ракометните терени, па веднаш реагираше. Словенецот Горазд Шкоф, кој...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ