понеделник, октомври 19, 2020

Асобал лига

Поранешен европски првак ќе прави ждрепка – кои навивачи ќе можат да дојдат во...

Иако Шпанија беше една од најпогодените земји од коронавирусот, во шпанските сали навивачите ќе се вратат на ракометните натпревари пред многу други. На генералното собрание на некогашниот европски првак Бидасоа Ирун беше одобрен бројот на...

Прв натпревар по 166 дена и веднаш трофеј!

По финалето на Кралскиот Куп одиграно пред 166 дена, ракометарите на Барселона повторно одиграа натпревар. Тимот на Чави Пасквал го освои Суперкупот на Каталонија, откако славеше над Грањољерс со убедливи седум голови разлика. Барселона уште по...

„Кога ќе добиете понуда од Барселона – има само еден одговор“

Барселона ги донесе во своите редови најталентираните и најквалитентни млади играчи од Словенија, Блаж Јанц и Домен Макуц. Словенечкиот тандем во интервју за официјалниот сајт на клубот ги сподели првите впечатоци од новиот тим и...

Коронавирусот прави проблем во Шпанија – Димитриевски и Синфин во двонеделен карантин!

Синфин Сантандер, каде што настапува македонскиот интернационалец Дарко Димитриевски денеска објави дека има позитивен случај на коронавирус во нивниот тим. Името на позитивниот играч не беше објавено, но тој е во добра состојба и нема...

Шпански тим ќе се откаже од домашните натпреварувања поради коронавирусот?

Коронавирусот продолжува да прави огромни проблеми во Шпанија. Женската екипа Атлетико Гуардес е блиску да го откаже своето учество во националниот шампионат и Купот на Шпанија. Раководството на Атлетико Гуардес изрази загриженост за нееднаквите услови...

Сикошек: Во Вардар играв со одлични играчи, научив многу…

Словенечкиот интернационалец Домен Сикошек Пелко помина самоедна сезона во европскиот шампион Вардар. Не ги покажа сите свои квалитети, но имаше неколку одлични партии во првиот дел на сезоната особено во СЕХА лигата. Од ова лето тој...

По пет месеци пауза, Барса тргна со тренинзи

Ракометарите на Барселона по пет месеци пауза, го одржаа првиот тренинг и ги стартуваа подготовките за новата сезона во која ги чекаат многу предизвици. Како и повеќето екипи, така и каталонците поголем дел од тренинзите...

Избран е наследникот на Томас, Барса има нов капитен

Откако десното крило Виктор Томас, кој со години беше капитен на Барселона, замина во пензија, каталонците мораше да изберат нов предводник. Тоа ќе биде легендарниот среден бек Раул Ентрериос, кој исто така планираше пензија оваа...

Шпанците немаат многу време, почнаа со подготовки за женското СП 2021

Во декември во 2021 година Шпанија ќе биде домаќин на Светското првенство во женска конкуренција, а еден од градовите каде што ќе се играат натпревари е Грањолерс. За таа цел како што објави на својот...

И со 48 години не планира да заврши, ќе ја игра 28. сезона

Еден од највозрасните активни ракометари во светот во моментов настапува во Асобал лигата, а се работи за поранешниот репрезентативец на Шпанија, кој долго го бранеше голот на „фуријата“, Хозе Хомбрадос. Ветеранот го обнови договорот со...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ